Artykuły

Wspomnienie przeszłości

Sobotnim widowiskiem plenerowym zakończyły się obchody 25-lecia "Solidarności" w Krakowie. Obrazy teatralne nawiązujące do najnowszej historii Polski skomentowano poezją Zbigniewa Herberta.

Spektakl zatytułowany "Kronika", wyreżyserowany przez Jerzego Zonia, dyrektora krakowskiego Teatru KTO, wystawiono w Nowej Hucie w Alei Róż. Tłem przedstawianych na scenie obrazów były fragmenty Kronik Filmowych z lat 80. Na scenie wystąpiło około stu aktorów, tancerzy i statystów. Akcję spektaklu rozpoczynały wydarzenia z 1945 roku. Widzowie poprzez zapis kronikarski oraz grę aktorów przenieśli się w czasy powstawania Nowej Huty. Na ekranie pojawiały się pamiętne wymowne hasła "żądamy chleba". Przypomniane zostały protesty przeciwko komunistycznej władzy, pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II, początki związku zawodowego "Solidarność", stan wojenny. Przywołano też postaci Grzegorza Przemyka, ks. Jerzego Popiełuszki. Obalenie komunizmu i zwycięstwo ludzkiej solidarności reżyser ukazał w symboliczny sposób, m.in. poprzez archiwalne zdjęcia z demontażu pomnika Lenina w Nowej Hucie. Scenariusz spektaklu oparto na poezji Zbigniewa Herberta. Wiersze prezentowali Ewa Kaim, Krzysztof Gosztyła i Olgierd Łukaszewicz. Wymowę poszczególnych scen podkreślała muzyka skomponowana przez Jana Kantego Pawluśkiewicza. W widowisku wykorzystano grę światła, a także efekty pirotechniczne.

Przedstawienie, które oglądała krakowska publiczność już wcześniej, ale jednak w nieco odmiennej wersji, innej scenografii oraz pod innym tytułem, pokazano w Gdańsku. Tam widowisko przygotowane przez krakowskich artystów wystawiono 14 sierpnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji