Artykuły

Twierdza Breslau

"Terrordrom Breslau" w reż. Wiktora Rubina z Teatru Polskiego we Wrocławiu na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Pisze Artur Niedźwiecki w Gazetce Festiwalowej OFFicjalna

Wrocław opanowała fala przemocy. Bezkierunkowej przemocy napędzanej przez media. Terrordrom Breslau ukazuje mechanikę wpływu jednostki na masy.

Główny bohater, przez długi czas pozostający anonimowy, tajemniczy V, rozsyła listy do mieszkańców miasta. W korespondencji nawołuje do aktów sprzeciwu wobec obowiązującego porządku. Jego kontrkulturowe działania szybko zostają zauważone przez ekipę medialną. Popularność V wzrasta, ludzie zyskują przewodnika, wzór do naśladowania. V przestaje być anonimowy, wychodzi do ludu. Pojawia się pytanie: na ile inspirujące były jego działania, a na ile został wykreowany przez media? Rozwój wydarzeń na ulicach Wrocławia, połączony z żywym zainteresowaniem mediów prowadzi w końcu do utworzenia terrordromu - autonomicznej strefy wolnego zabijania. Pomysł na komercjalizację sytuacji rodzi się w głowie V. Sztuka dotyczy kilku aktualnych problemów, takich jak rola i władza mediów, siła buntującej się jednostki.

Akcja rozgrywa się w odległej o jedyne 3 lata przyszłości, o przerażająco prawdopodobnym scenariuszu. Już dzisiaj media potrafią budować i niszczyć autorytety, znudzeni ludzie sukcesu szukają coraz bardziej perwersyjnych recept na wzrost oglądalności, demagogia porywa masy, seks i przemoc sprzedają się najlepiej w prime-time. Terroryzm jako treść dzięki lekkości przekazu odsuwa się na plan dalszy, jednak aktorzy pod wodzą reżysera Wiktora Rubina w iście zawodowy sposób terroryzują publiczność, mierząc doń z kałasznikowa czy z obiektywu "nigdy nie kłamiącej" kamery. Ten właśnie często okradający z intymności kontakt z publiką jest bardzo ważnym elementem sztuki. Widzowie stają się jej żywą, a nie anonimową częścią.

Mimo wybiegającej w niedaleką przyszłość rzeczywistości spektaklu, realia te wydają się niebezpiecznie prawdopodobne. Pozostaje mieć nadzieję, że nie zadziała tutaj straszliwy mechanizm samospełniającego się proroctwa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji