Artykuły

"Tosca" w plenerze. Opera Szczecińska

Zapowiedziana na piątek 14 czerwca premiera tej popularnej opery G. Pucciniego inauguruje Letni Sezon w Operze Szczecińskiej, która wzorem głośnej telewizyjnej rzymskiej inscenizacji Andermanna realizuje przedstawienie, którego poszczególne akty będą się rozgrywały w różnych miejscach miasta.

"Tosca" jest jedną z niewielu oper, których akcja dzieje się w ściśle określonym miejscu, czasie i porach dnia: Rzym 14 i 15 czerwca 1800 roku. Kolejne akty rozgrywane są w konkretnych miejscach Wiecznego Miasta. Pierwszy ma miejsce rankiem w rzymskim kościele św. Andrzeja, gdzie po ucieczce z więzienia szuka schronienia rzymski konsul Angelotti. Drugi wieczorem w apartamencie barona Scarpii w pałacu Farnese. Akt trzeci przenosi akcję na dziedziniec zamku Św. Anioła, gdzie o świcie odbywa się egzekucja Cavaradossiego i samobójczy skok Toski. To wszystko wykorzystał w lipcu 1992 r. Andrea Andermann, realizując inscenizację w autentycznych historycznie miejscach, oryginalnych wnętrzach i porach dnia zgodnych ze wskazaniami libretta. Przygotowania do tej realizacji, którą dzięki transmisji telewizyjnej obejrzało kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie, trwały ponad dwa lata. W gwiazdorskiej obsadzie wystąpili wtedy: Catherine Malfitano - Tosca, Placido Domingo - Cavaradossi, Ruggero Raimondi - Scarpia. Dyrygował Zubin Mehta. Sukces sprawił, że dawno już nie dyskutowano tak długo i tak namiętnie o żadnym z operowych wydarzeń.

Znacznie mniej czasu zajęła podobna inscenizacja zespołowi Opery Wrocławskiej, która w czerwcu 1998 r. wystawiła "Toskę" w reżyserii Pierre-Jean Valentina i pod batutą Tomasza Szredera w trzech różnych punktach Wrocławia. Publiczność wędrowała od gotyckiej katedry Marii Magdaleny przez barokową Aulę Leopoldinum Uniwersytetu Wrocławskiego pod kolumnadę Wzgórza Partyzanckiego.

Akcja szczecińskiej inscenizacji "Toski" rozgrywać się będzie: w kościele św. Jana Ewangelisty - pierwszy akt, Auli Pomorskiej Akademii Medycznej - drugi akt i na dziedzińcu Głównego Urzędu Pocztowego - akt trzeci. Reżyseruje Andrzej Rozhin, dyryguje Warcisław Kunc. W głównych partiach wystąpią Liliana Kamińska i Iwona Noszczyk, które na zmianę śpiewać będą partię Toski, Sylwester Kostecki w roli Cavaradossiego, a Przemysław Firek będzie okrutnym prefektem rzymskiej policji, baronem Scarpia. W sumie zapowiedziano trzy plenerowe spektakle, premiera 14 czerwca, następne 15 i 16 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji