Artykuły

Miszewo Murowane. Sukces Teatru Pół słowem, pół gestem

Zespół artystyczny "Pół słowem, pół gestem", jako jedna z trzech polskich grup teatralnych zakwalifikował się na Międzynarodowy Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych pn. "Słoneczny Promień", który odbędzie się w dniach 22-26 października w Kijowie. Wraz z pozostałymi siedemnastoma innymi zespołami artystycznymi będzie reprezentował państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

- Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Każdy występ przed publicznością jest swoistym dowodem na to, że "niepełnosprawny" nie znaczy wcale gorszy. To także pewien rodzaj walki z własnymi słabościami, izolacją, czy osamotnieniem, walki poprzez sztukę o prawo do godnego, pięknego i twórczego życia, które dotyczy przecież nie tylko ludzi zdrowych. To również swoiste udowadnianie, że jest się kimś wartościowym, potrzebnym i docenionym nie tylko w domu, ale i w pracy. Wyjazd do Kijowa to także spełnienie marzeń niepełnosprawnych artystów. Mimo wspaniałych efektów terapeutycznych, sami nie bylibyśmy w stanie im tego umożliwić. - mówi z nieukrywaną dumą i radością Jarosław Malarski, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Polskiej Wsi "Razem Lepiej".

Zespół artystyczny "Pół słowem, pół gestem" powstał w 1994 roku. Tworzą go mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej w Zakrzewie i Miszewie Murowanym oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy tychże placówkach. Wszyscy artyści to osoby niepełnosprawne intelektualnie lub ruchowo.

Opiekę merytoryczną nad grupą sprawuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Polskiej Wsi "Razem Lepiej" z Miszewa Murowanego, którego działalność (organizację Olimpiady dla Osób Niepełnosprawnych) od lat wspiera płocki oddział ENERGI, wspólnie stwarzając realne możliwości spełnienia marzeń osób niepełnosprawnych.

" prezentuje swoje programy z wielkim sukcesem na lokalnych, powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich oraz międzynarodowych przeglądach i festiwalach artystycznych ludzi niepełnosprawnych. Umiejętności zespołu doceniła między innymi Anna Dymna umożliwiając grupie występ na deskach Teatru Starego w Krakowie w 2005 roku po otrzymaniu nagrody głównej w finale Przeglądu Twórczości Teatralno-Muzycznej "Albertina" (zespół pokonał 100 innych teatrów z Polski). Podobny sukces grupa osiągnęła rok później, zespół zajął II miejsce, sukces ten zapewnił udział i występ teatralny na Starym Rynku w Krakowie, w II dniu Festiwalu Piosenki Zaczarowanej podczas teatralnych prezentacji scenicznych. Niepełnosprawni artyści występowali także na deskach teatru "Rampa" w Warszawie w roku 2006, wygrywając wysokim poziomem artystycznym z grupami teatralnymi z dużych aglomeracji miejskich, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Mając na uwadze ogromne przywiązanie do naszej małej Ojczyzny - Mazowsza Płockiego, grupa promowała także region płocki na "Dniach Mazowsza" w maju br., w Warszawskich Łazienkach Królewskich oraz występowała w finale Wojewódzkiego oraz Ogólnopolskiego Konkursu "Lodołamacze", organizowanego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Członkowie zespołu do swoich spektakli sami opracowują i przygotowują scenariusze, choreografię, kostiumy, scenografię, przy pomocy instruktora montują nawet muzykę dołączając do niej efekty specjalne.

Swoją działalnością grupa teatralna "Pół słowem, pół gestem" promuje kulturę i sztukę, udowadniając, że bez względu na bariery intelektualne, społeczne czy ruchowe, ludzie niepełnosprawni także mają różnorodne zainteresowania i liczne umiejętności. Udział "sprawnych inaczej" w szeroko rozumianym życiu artystycznym, często staje się inspiracją i wskazówką dla innych osób w tej samej sytuacji, pokazując jak tego typu działalność może prowadzić do likwidowania negatywnych skutków marginalizacji i odrzucenia ze strony części zdrowego społeczeństwa.

Kontakt:

Jarosław Malarski

Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Polskiej Wsi "Razem Lepiej"

tel. 024 260 61 05

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji