Artykuły

Katowice. Topor w Rondzie Sztuki

Był postacią kontrowersyjną i skandalistą, kpiarzem, wrogiem komunałów, mistrzem czarnego humoru i niepoprawności politycznej. W ramach XVI Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej Ars Cameralis przygotowano szereg imprez poświęconych Rolandowi Toporowi [na zdjęciu], m.in. wielką wystawę jego prac: linorytów, litografii, rysunków i plakatów.

Roland Topor był francuskim pisarzem, autorem opowiadań i sztuk teatralnych, rysownikiem, reżyserem teatralnym i filmowym, aktorem, scenarzystą i scenografem. Znamy go m.in. z filmu Wernera Herzoga "Nosferatu wampir". Urodził się 7 stycznia 1938 r. w Paryżu, w rodzinie polskich Żydów, którzy w 1930 r. wyemigrowali do Francji. Zainteresowania artystyczne przejął po ojcu, wychowanku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórczość Topora, inspirowana surrealizmem, pełna jest szokującej groteski i czarnego humoru, czasem zahacza o makabreskę. Artysta chętnie sięgał też po elementy pure nonsensu. Bawił się konwencjami. Był m.in. założycielem Ruchu Panicznego, skupiającego artystów o podobnych poglądach. To w oparciu o jego powieść "Chimeryczny lokator" Roman Polański nakręcił film "Lokator". Popularność wśród szerokiej publiczności we Francji zdobył skandalizującymi rysunkami, poruszającymi tematy tabu i telewizyjnym programem dla dzieci "Telekot". Artysta zmarł 16 kwietnia 1997 roku.

Już wczoraj, w ramach Ars Cameralis, zainaugurowano cykl imprez o Toporze spektaklem teatru marionetek "Święty Proutto", według jego noweli. Odbył się także pierwszy dzień przeglądu jego filmów. Dzisiaj, o godz. 19.00, w katowickim Kinoteatrze Rialto (ul. św. Jana 24) - dzień drugi. W programie spektakl Teatru Telewizji "Zima pod stołem" i "Markiz" w reżyserii H. Xhonneux, ze scenariuszem Topora (bilety - 8 zł). "Zima" to pierwszy dramat mistrza czarnego humoru, który został zaprezentowany w Polsce.

Główna impreza - wernisaż wystawy "Hommage a Roland - Pan Topor dziś nie przyjdzie" - odbędzie się dzisiaj w katowickim Rondzie Sztuki (Rondo im. J. Ziętka 1) o godz. 17.00. Towarzyszyć mu będzie pokaz filmu dokumentalnego "Le Reves de Topor" (reż. Gerhard Thiel) z udziałem twórcy. O godz. 18.00 rozpocznie się spektakl z piosenkami Rolanda Topora "Kropki nad i" w wykonaniu Pasquale'a d'Inca. Wstęp jest wolny.

Jutro o godz. 11.00 w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbędzie się spotkanie z badaczką twórczości Topora Agnieszką Taborską i propagatorką jego twórczości oraz życiową partnerką Marie Binet. Obydwie panie będzie można również spotkać o godz. 19.30 w katowickim Teatrze Korez, gdzie odbędzie się dyskusja. W rozmowie wezmą udział również syn Topora, Nicolas oraz Jan Gondowicz, Pasquale d'Inca, Gina Kehayoff.

Wcześniej, bo o godz. 18.00 Unia Teatru Niemożliwego zaprezentuje spektakl "Toporland" [na zdjęciu], który reprezentował Polskę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Awangardowych w Edynburgu (bilety kosztują 15 i 25 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji