Artykuły

Lublin. Schulzowska Jesień

Nowa lubelska impreza artystyczna związana jest z autorem "Sklepów cynamonowych" [na zdjęciu].

Trwa i kwitnie fenomen Lublina jako niezwykle ważnego centrum badania i kultywowania twórczości Brunona Schulza. Fenomen, bo sam autor "Sklepów cynamonowych i "Sanatorium pod Klepsydrą" nigdy z naszym miastem nie miał nic wspólnego i nawet tu nie był.

Kontynuowane jest dzieło niezapomnianego prof. Władysława Panasa, który o twórczości Schulza pisał w książkach "Księga blasku" i "Bruno od Mesjasza", a potem wykreował festiwal schulzowski w naszym mieście i doprowadził do współpracy Lublina z Drohobyczem, rodzinnym miastem pisarza. Dzięki staraniom Katedry Historii Sztuki Współczesnej KUL, szczególnie dr Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak, od jutra odbywać się będzie Schulzowska Jesień. Za część artystyczną przedsięwzięcia odpowiada Centrum Kultury.

Projekt dotyczy cyklicznych spotkań międzynarodowych, których celem będzie wymiana doświadczeń naukowo-artystycznych związanych z twórczością Brunona Schulza. Będą się odbywać co dwa lata nawiązując do wcześniejszych inicjatyw schulzologicznych, realizowanych w Lublinie od wielu lat. Tytuł spotkań nawiązuje do tytułów opowiadań Schulza "Druga jesień" i "Jesień". Zawsze czas spotkań obejmie 19 listopada, czyli dzień śmierci pisarza. Po dwóch lubelskich dniach Jesieni, w poniedziałek w Drohobyczu, w miejscu śmierci Brunona Schulza, odbędą się modlitwy.

Część naukową przewidziano w niedzielę. W godz. 10.30-13.30 i 14.30-17 w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Gmachu Głównym KUL przy Al. Racławickich 14 odbędzie się panel dyskusyjny "Białe plamy w schulzologii". Będzie mowa o nowych interpretacjach Schulza. Udział wezmą m.in. Ewa Kuryluk z Paryża z referatem "Bruno Schulz i Sygnały - relacja Karola Kuryluka", Ariko Kato z Tokio, znana w Lublinie Wiera Meniok z Drohobycza, a także Branislava Stojanović z Belgradu, Małgorzata Smorąg-Goldberg z Paryża, Małgorzata Kitowska-Łysiak i Sławomir J. Żurek z Lublina, Jan Gondowicz i Andrzej Osęka z Warszawy oraz Jerzy Jarzębski z Krakowa.

Wydarzenia artystyczne rozpoczną się w sobotę, omawiamy je odrębnie. Spotkaniom towarzyszą wystawy fotograficzne "Z podróży do Drohobycza" Leszka Mądzika (I p. Gmachu Głównego KUL) i Małgorzaty Sady (I p. Centrum Kultury).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji