Artykuły

Warszawa. Spektakl o Tamarze Łempickiej w Ochocie

Spektakl inspirowany biografią Tamary Łempickiej [na zdjęciu] wyreżyserował w Teatrze Ochoty Tomasz Mędrzak. Premiera w piątek, 28 grudnia.

Tamara Łempicka to taka polska Frida Kahlo. Z tą tylko różnicą, że Meksykanka została doceniona dopiero po śmierci, a Łempicka święciła triumfy przez całe życie, chociaż w Polsce jest praktycznie nieznana. Jej prace, owszem, znajdują się w naszych zbiorach, jednak nie są pokazywane publiczności. Na świecie Łempicka jest niemalże ikoną, artystką, która doczekała się nawet swoich perfum (Lolita Łempicka).

Ta urodzona w Moskwie córka Polki i rosyjskiego Żyda, zawsze silniej związana była z Warszawą aniżeli ze stolicą Rosji. Niemniej ciągnęło ją do wielkiego świata. W latach 20. była gwiazdą w Paryżu. Jej utrzymane w stylu art deco akty robiły furorę, zbierając entuzjastyczne recenzje w prasie na czele z "Le Figaro". Osobiste zawirowania (rozwód z Tadeuszem Łempickim i ślub z austriackim baronem Raoulem Kuffnerem) zaprowadziły ją do Hollywood (gdzie przyjaźniła się m.in. z Gretą Garbo i Dolores Del Rio), a następnie do Nowego Jorku. Po śmierci męża przeniosła się najpierw do Houston, później do Meksyku, gdzie w 1980 roku zmarła we śnie.

To dziwne, że filmowcy nie pokusili się jeszcze, by niesamowitą historię życia Tamary Łempickiej przenieść na ekran. Na szczęście to zaniedbanie naprawia teatr. Adaptację sztuki "Tamara L." Kazimierza Brauna (autora m.in. "Heleny" i "American Dream") przygotowuje w Teatrze Ochoty Tomasz Mędrzak. Nie będzie to jednak pierwszy spektakl poświęcony kontrowersyjnej malarce. W 2003 roku w Krakowie Braun sam przeniósł na deski swój tekst. Tamarę zagrała wówczas Maria Nowotarska.

Sztuka Brauna nie jest jednak biografią polskiej skandalistki, ale skupia się na "włoskim" okresie jej życia. Oto Łempicka po latach spędzonych w środowisku paryskiej bohemy lat 20., której była niekwestionowaną gwiazdą, nagle postanowiła się wyciszyć, chcąc odpocząć od burzliwego życia, jakie wiodła w stolicy Francji. Będąc u szczytu sławy, portretując arystokrację, pewnego dnia wstępuje do klasztoru w Parmie. Tam maluje obraz jakże inny od dotychczasowych - portret matki przełożonej ze łzą.

Braun w swojej sztuce pokazuje właśnie proces powstawania tego dzieła, a przy okazji zderzenie zupełnie odmiennych światów i diametralnie różnych osób. Kobiety prowadzą rozmowy na temat życia duchowego i zmysłowego, na temat wiary i sztuki, o najważniejszych dla każdego człowieka wartościach.

W spektaklu Tomasza Mędrzaka występują Małgorzata Bogdańska, Bożena Stryjkówna i Agnieszka Sitek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji