Artykuły

Warszawa. Nowa inscenizacja "Toski" w Operze Narodowej

"Tosca" Pucciniego po ponaddziesięcioletniej przerwie wraca na scenę Opery Narodowej w reżyserii i scenografii Gianmaria Romagnolego.

Ta opera dzięki wspaniałej muzyce Pucciniego zupełnie zaćmiła swój literacki pierwowzór - dramat "La Tosca" Victoriena Sardou. To piękne dzieło pełne emocji, należące z pewnością do najbardziej popularnych oper na świecie, po ponaddziesięcioletniej przerwie wraca na scenę Opery Narodowej w reżyserii i scenografii Gianmaria Romagnolego.

"Tosca" jest jednym z niewielu dzieł, w których to, co dzieje się na scenie, ma ściśle określony czas i miejsce. Akcja opery rozgrywa się 17 czerwca 1800 roku w Rzymie i obejmuje 24 godziny. Kolejne akty rozgrywają się w konkretnych miejscach wiecznego miasta. Pierwszy w kościele Sant Andrea della Valle, gdzie malarz Cavaradossi maluje obraz Marii Magdaleny i gdzie szuka schronienia zbiegły z więzienia Angelotti, były konsul Rzeczypospolitej. Drugi w pałacu Farnese, w apartamencie barona Scaprii, okrutnego prefekta rzymskiej policji. Trzeci, zakończony egzekucją Cavaradossiego i samobójczą śmiercią Toski, na dziedzińcu zamku św. Anioła.

Zwięzła konstrukcja dramaturgiczna libretta napisanego przez Luigiego Illicę i Giuseppego Giacosę, znakomita charakterystyka głównych bohaterów dramatu, wspaniała, świetnie zinstrumentowana muzyka Pucciniego, w pełni podporządkowana dziejącej się na scenie akcji, są największymi wartościami "Toski", zapewniającymi jej od stu lat (prapremiera odbyła się 14 stycznia 1900 roku w Teatro Canstanzi w Rzymie) nieprzemijającą popularność, również na naszych scenach. Polska prapremiera, z Janiną Korolewicz-Waydową w partii tytułowej, miała miejsce w Operze Lwowskiej w marcu 1903 roku. Kilka miesięcy później, 7 listopada, wystawiono "Toscę" w Operze Warszawskiej z Gemmą Bellincioni. Po niej partię Toski śpiewały na warszawskiej scenie m.in. Helena Zboińska-Ruszkowska, Margot Kaftal, Wanda Wermińska, Matylda Polińska, Vera Schwarz. Pierwszą powojenną Toscą była Maria Fołtyn, później sukcesy w tej partii odnosiły: Antonina Kawecka, Alicja Dankowska, Hanna Rumowska, Barbara Zagórzanka, Teresa Wojtaszek-Kubiak, Teresa Żylis-Gara, Hanna Lisowska.

Zapowiedzianą na 15 października premierą "Toski" dyrygować będzie dyrektor Jacek Kaspszyk. W partii tytułowej wystąpi gościnnie Irina Gordej, solistka Teatru Maryjskiego w Petersburgu.

Ta premiera inauguruje Festiwal Opera Giacomo Pucciniego zorganizowany przez Operę Narodową w 80. rocznicę śmierci kompozytora. W jego programie się po dwa przedstawienia "Madame Butterfly" i "Turandot" oraz dwa koncerty: kameralny i symfoniczny.

Na zdjęciu plakat autorstwa Wiktora Sadowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji