Artykuły

Włos się jeży

W sobotę Częstochowa będzie świadkiem pierwszej w Polsce scenicznej realizacji komedii-horroru Marka Rębacza "Ciemno". Sztukę tę jako pierwszy zrealizował w 1995 r. Teatr Telewizji. Miała tytuł "Głodne" i cieszyła się ogromnym powodzeniem. Jak inne teksty tego autora, jest ostrym satyrycznym obrazem współczesnej Polski. Wzięty z życia temat wpisany został w realia dzisiejszej wsi - zabitej dechami, zagubionej wśród lasów. Przypadkowy podróżny, usiłując nie przejechać psa, rozbija samochód. Luksusową limuzynę miejscowi ściągają na jedno z podwórek. Umilają czas turyście, opowiadając mu historie jeżące włosy na głowie...

Dla scenicznej realizacji w Częstochowie Rębacz napisał nowy scenariusz, znacznie różniący się od telewizyjnego. Przyznaje, że wersja dla "żywego" teatru okazała się o wiele trudniejsza od tej rejestrowanej przez kamery: bez zbliżeń, pokazywania detali trudniej jest uzyskać klimat horroru.

W obsadzie zobaczymy częstochowskich aktorów: Teresę Dzielską, Waldemara Cudzika, Bartosza Kopcia oraz Sylwię Oksiutę (Teatr Lubuski w Zielonej Górze) i Krzysztofa Kiersznowskiego. Na plakatach pojawiło się także nazwisko Witolda Pyrkosza.

- Niestety, właśnie dowiedzieliśmy się, że Witold Pyrkosz zachorował i przynajmniej w pierwszych przedstawieniach nie będzie brał udziału - wyjaśnia Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Mickiewicza. - Zastanawialiśmy się, czy nie przesunąć premiery o tydzień lub dwa, ale i tak nie mielibyśmy gwarancji, że aktor po tym czasie będzie mógł przyjechać. Na przyjęcie zastępstwa zgodził sie Michał Kuchala i to jego zobaczymy na premierze w roli Plebana.

MAREK RĘBACZ

48-łetni dramatopisarz urodził się w miejscowości Mniszek. Po latach mieszkania w mieście (w Polsce i USA) wrócił na wieś. Pewnie dlatego spora część jego utworów (ma on w dorobku kilkanaście tekstów zrealizowanych w teatrze, teatrze telewizji czy filmie) opowiada o kontrastach obyczajowych między Polakami z miast i wsi. - Mieszkając w Warszawie, widziałem życie nowoczesne, ale pospieszne - mówi Rębacz. - Polska wieś, a szczególnie starsze pokolenia jej mieszkańców, jest bardzo tradycyjna i żyje w odwiecznym rytmie. Między tymi światami musi dochodzić do nieporozumień. Niektóre utwory Rębacza znamy: za czasów dyrekcji Marka Perepeczki częstochowski teatr wystawił komedię "Dwie morgi utrapienia". Oglądaliśmy też gościnne przedstawienia: "Atrakcyjny pozna panią...", "Kochanie, posadź jumbojetta", "Płeć przeciwna". W1999 r. dramaturg założył własny teatr - Niepoprawny, jest on współproducentem częstochowskiej realizacji "Ciemno".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji