Artykuły

Teatralne spotkania z Juliuszem Słowackim i Michałem Zadarą

"Ksiądz Marek" w reż. Michała Zadary ze Starego Teatru w Krakowie na XXVIII Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Pisze Beata Kubiszyn-Puka w portalu Wirtu@lna stolica.

Teatr Stary z Krakowa zaprezentował w sobotę brawurowe wykonanie utworu romantycznego wieszcza, Juliusza Słowackiego "Ksiądz Marek". Reżyser, scenograf i autor nowatorskiego opracowania muzycznego - Michał Zadara przedstawił sytuację oblężonego Baru, jako współczesny traktat o terroryźmie i konflikcie idei. Publicznośc Warszawskich Spotkań Teatralnych przyjęła z uznaniem tę interpretację.

Analiza zdrady, tchórzostwa i zdziczenia obyczajów, wskutek długotrwałej wojny, zaprezentowana w spektaklu, jest przejmująca i daje wiele do myślenia. Tym bardziej, że refleksje romantycznego poety nakładają się na naszą współczesna perspektywę historyczną - wiedzę o walkach, wojnach, konfliktach, powstaniach i sporach ostatnich dwóch stuleci, zwłaszcza XX wieku. Ksiądz ukazany jako przywódca, ale i męczennik, przebaczający prześladowcom i nawołujący do odpuszczenia win, w sposób bardzo stonowany i przekonujący przedstawiony jest przez Mariusza Zaniewskiego. Sposobem ujęcia roli dorównuje mu młodziutka Judyta, kreowana przez Barbarę Wysocką z PWST. Ich, a przede wszystkim reżyserska, wizja konfliktu przedstawionego językiem poety z epoki romantyzmu, jest przenikliwa i aktualna w warstwie scenograficznej oraz muzycznej.

Po spektaklu z Krakowa, zaprezentowanym na rozpoczęcie Spotkań w Teatrze Studio 29 marca oraz po spektaklach granych w ramach tzw. rekomendacji warszawskich, towarzyszących spotkaniom w innych teatrach Warszawy, w Cafe Kulturalne w foyer Teatru Dramatycznego, toczą się żarliwe dyskusje. - Na razie wszystko przebiega zgodnie z planem, bez zarzutu - zapewnia Maciej Nowak (na pierwszym zdjęciu), dyrektor Instytutu Teatralnego, organizującego XXVIII Spotkania, wraz z Miastem Stołecznym Warszawą. Święto teatru potrwa do 11 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji