Artykuły

Poznań. Wycieczka po Starej Gazowni z tancerzami

Stare koryto Warty ożyło - rozpoczął się tam festiwal Ethno Port Poznań. I ożyje dziś leżąca tuż obok Stara Gazownia [na zdjęciu] - zapraszamy na wycieczkę po tym niepowtarzalnym miejscu.

Na łące między Wartą a Starą Gazownią stanęły dwie sceny, rozbrzmiewa z nich porywająca muzyka z całego świata. Wczoraj rozpoczęła się pierwsza edycja festiwalu Ethno Port Poznań - potrwa do niedzieli. A dziś przed południem chcemy ożywić też Starą Gazownię - zachęcamy, by udział wzięli w tym wszyscy, którym zależy na losie tego miejsca.

Najpierw na Groblę

- Stara Gazownia wraz ze starym korytem Warty, to wymarzona przestrzeń na koncerty, spektakle, projekty artystyczne. Takiej przestrzeni Poznań potrzebuje - mówił Andrzej Maszewski z Centrum Kultury Zamek, organizator festiwalu Ethno Port, w dyskusji na łamach "Gazety", którą rozpoczęliśmy dwa tygodnie temu.

Zaapelowaliśmy, by władze miasta zawalczyły o zagospodarowanie Starej Gazowni na cele kultury. Miejska spółka Aquanet, chce wkrótce wystawić na sprzedaż jeden z budynków, znaczącą część całego kompleksu - jeśli kupi go przypadkowy inwestor, bez wizji całości, to poznaniacy stracą to miejsce, które powinna stać się przestrzenią publiczną.

Teren gazowni przy ul. Grobla - dawniej noszący nazwę Zakłady Siły, Światła i Wody - to zabytkowy kompleks poprzemysłowych budynków, o niepowtarzalnej architekturze, wspaniale położony nad Wartą, kilka minut od Starego Rynku. Duża część jest opustoszała, możliwa do zagospodarowania. Ale zamiast opisywać - lepiej pokazać!

Zapraszamy dziś na wycieczkę po Starej Gazowni. Wspólnie ze spółką Wielkopolski Operator Systemu Dystrybucyjnego, do której należy duża część zabytkowego terenu - zapraszamy poznaniaków, władze miasta, radnych, architektów, artystów. Przyjdźcie i zobaczcie to miejsce. - Przyjdziemy! Przygotowaliśmy specjalne koszulki, ulotki, musimy zawalczyć o gazownię - zapowiadają artyści z Polskiego Teatru Tańca. Teatr Ewy Wycichowskiej obchodzi właśnie jubileusz 35-lecia, nie ma swojej siedziby, Stara Gazownia mogłaby się nią stać. Tancerze zapowiadają, że przejdą dziś korowodem ulicą Grobla do Starej Gazowni i ożywią to miejsce po swojemu.

Zwiedzać można będzie o godz. 11 i godz. 12. Zbieramy się obok rzeźby Zygi Latarnika na skwerze przy ul. Grobla, tuż obok wejścia do gazowni. Przewodnikiem będzie pan Zygmunt Wieczorek, który przepracował w gazowni 42 lata i mówi o niej "moja gazownia".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji