Artykuły

Gazownia symbolem ESK 2016?

Stara Gazownia doskonale nadaje się na miejsce, które byłoby symbolem walki Poznania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Swoją siedzibę mógłby tam znaleźć nie tylko Polski Teatr Tańca, ale też Filharmonia Poznańska - przekonuje marszałek województwa Marek Woźniak w Gazecie Wyborczej - Poznań.

Od trzech tygodni "Gazeta" walczy o przemyślane i spójne zagospodarowanie Starej Gazowni.

Michał Kopiński: W połowie czerwca wysłał pan do prezydenta Ryszarda Grobelnego list w sprawie Starej Gazowni [na zdjęciu]. Zaproponował pan dyskusję i wspólne działanie. Prezydent odpowiedział: spotkajmy się. Czy do spotkania już doszło?

Marek Woźniak: - Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu, zaraz po moim powrocie z Marsylii i po powrocie prezydenta Grobelnego z Warszawy. Czyli najpewniej już w środę.

Temat Starej Gazowni interesuje pana głównie w kontekście siedziby dla Polskiego Teatru Tańca. A czy ma pan wizję tego miejsca jako całości?

- Już ponad rok temu, podczas dyskusji w sprawie starań Poznania o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r., zasugerowałem, że moim zdaniem bez pokazania jakiegoś nowego obiektu związanego z kulturą, bez materializacji tej idei, konkurowanie z innymi kandydatami do tego tytułu może być skazane na porażkę.

I Stara Gazownia nadaje się na taki namacalny symbol poznańskich starań o tytuł ESK 2016?

- Nie znam szczegółowo tych obiektów, ale myślę, że tak. Spójrzmy na przykład dwóch miast, które będą wspólnie dzierżyły tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2011 r. - estoński Tallinn i fińskie Turku. Te miasta wydadzą w związku z ESK po ok. 50 mln euro. I w ramach tych budżetów powstają nowe obiekty. W Tallinie jest to rewitalizacja starych doków portowych. Znajdzie się w nich miejsce na centrum handlowe, a nawet na inkubator przedsiębiorczości, ale dominować będzie funkcja kulturalna. Musimy iść tą drogą, bo bez pokazania czegoś nowego, materialnego, nie da się zostać Europejską Stolicą Kultury. Bez takiej inwestycji nasze starania będą tylko zabawą.

Na ile funkcja kultury musiałaby w Starej Gazowni dominować, żeby faktycznie stała się ona obiektem symbolem Poznania jako potencjalnej Europejskiej Stolicy Kultury?

- Ta funkcja z pewnością powinna być najbardziej widoczna. Nie powinno się jej szukać gdzieś po kątach.

Urządzenie w obiektach Starej Gazowni siedziby finansowanego z budżetu województwa Polskiego Teatru Tańca byłoby krokiem w tym kierunku. Jakie są na to szanse i - pytanie najważniejsze - ile by to kosztowało?

- Polski Teatr Tańca, mimo 35 lat funkcjonowania, nie ma siedziby z prawdziwego zdarzenia - ze sceną, salą prób i biurami. Biura wynajmuje, salę prób ma gościnną, a sceny nie ma. Potencjalną sceną dla PTT jest scena Opery Poznańskiej, ale tu pojawia się problem ograniczenia aktywności Teatru Wielkiego. Dlatego w Poznaniu powinna powstać scena, która służyłaby Polskiemu Teatrowi Tańca, a także teatrom i zespołom artystycznym, które występują u nas gościnnie. Jeżeli byłaby szansa, żeby taka scena powstała na terenie Starej Gazowni, to jestem gotów rozmawiać, dyskutować z komisjami i z sejmikiem województwa o zdobyciu na to pieniędzy. Myślę o kwocie rzędu 10-20 mln zł.

Co musi się stać, żeby pan te rozmowy rozpoczął?

- Na początek trzeba zdefiniować podmiot, który miałby zarządzać przestrzenią Starej Gazowni. A zaraz potem ustalić, jak to przedsięwzięcie miałoby być finansowane. Między innymi o tym chcę rozmawiać z prezydentem Grobelnym. Jeżeli projekt okaże się obiecujący, to będę się też zastanawiał nad szukaniem w Starej Gazowni miejsca na siedzibę Filharmonii Poznańskiej, która wynajmuje pomieszczenia od Akademii Ekonomicznej, a występuje gościnnie w auli uniwersyteckiej.

Zapraszamy na debatę

Razem z Towarzystwem Urbanistów Polskich zapraszamy na debatę o przyszłości Starej Gazowni w czwartek 26 czerwca, o godz. 17 do CK Zamek. Organizatorzy uprzedzają o ograniczonej liczbie miejsc, ale jeśli pogoda dopisze, debatę przeniesiemy na dziedziniec zamkowy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji