Artykuły

Radom. "Kolonia karna" na festiwalu Powstanie sztuki

W piątek 19 września o godz. 18 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" Jerzy Stępkowski pokaże "Kolonię Karną" w swojej realizacji i z wizualicjami Piotra Zaporowicza. Premiera odbędzie się w ramach Mazowieckiego Festiwalu Artystów "Powstanie Sztuki"

Festiwal Artystów "Powstanie Sztuki" to zdarzenie nawiązujące do dziedzictwa pokoleniowego Powstania Warszawskiego. Festiwal trwa od 1 sierpnia do 2 października. Uczestniczy w nim czynnie ponad 200 artystów. "Kolonia Karna" jest jedyną formą teatralną w tym festiwalu.

Sceną wydarzeń jest cała przestrzeń starej części Elektrowni, która nie została jeszcze poddana czynnościom remontowym .Konstrukcja dekoracji, to przestrzenne łoże, klaustrofobiczny świat bohatera. Dekoracja związana jest autonomicznie z demonstrowanymi wizerunkami najokrutniejszych tyranów we współczesnej historii

W zdarzeniu, posiadającym status działania parateatralnego, chodzi o sprowokowanie odbiorcy do czynnego współdziałania- pisze o swoim projekcie Jerzy Stępkowski. Widz powinien mieć poczucie, iż jest współtworzącym karną kolonię, ponosi współodpowiedzialność za jej istnienie. W miejsce reakcji emocjonalnej odrzucającej rzeczywistość, w miejsce negacji, powinna pojawić się u widza refleksja autokrytyczna, połączona z graniczną reakcją emocjonalną związaną z zaskoczeniem niespodziewanymi warunkami w jakich się znalazł.

Widz po wejściu w przestrzeń (na salę) samodzielnie zorganizuje miejsce dla siebie. Otrzyma także atrybut w postaci "prostego formularza wyroku sądowego". Działania te, będą sekwencją wprowadzającą do spektaklu. (dźwięk dzwonka tybetańskiego, dźwięk płynącego strumienia wody).

Akcja "fantazji karnej" ma miejsce gdzieś na Dalekim Wschodzie, prawdopodobnie w jednej z francuskich kolonii

Warunki w jakich widz uczestniczyć będzie w zdarzeniu nie muszą być komfortowe, przeciwnie - komfort mógłby okazać się przeszkodą percepcji.

Piach (otoczenie pustynne) i "surowość" otoczenia (prymitywizm, prostota budynków w kolonii)jest zgodna z miejscem opisanym w opowiadaniu Kafki

***

Jerzy Stępkowski - aktor, reżyser, pedagog społeczny i teatralny. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (PWST) i Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w wielu teatrach w Polsce również w teatrze radomskim. Współpracował z najwybitniejszymi artystami polskiego teatru. Aktualnie jest wykładowcą w UMCS Filia Radom, Wydział Filologii Polskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji