Artykuły

Radom. Premiera "Ferdydurke" na festiwal i jubileusz

VIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski czas zacząć. Przez dziewięć dni mieszkańcy oraz liczni goście zobaczą, jak twórczość pisarza interpretują teatry z Polski i Europy. W tym roku Teatr Powszechny w Radomiu obchodzi 30-lecie istnienia. Dziś o godz. 17.30 z okazji jubileuszu uroczysta gala, po której o godz. 18 premiera spektaklu "Ferdydurke" [na zdjęciu].

Dziewięć teatrów, w tym dwa z Belgii i Litwy, będzie można oglądać na VIII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim. Impreza rozpoczyna się już dziś w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego.

Na początek obejrzeć będzie można premierowe przedstawienie "Ferdydurke". Radomski spektakl wyreżyserował Bartłomiej Wyszomirski. Wystąpi młody i energiczny zespół aktorski, m.in. Izabele Brejtkop-Frączek, Ewa Trochim, Michał Górski, Michał Kowlaczyk, Adam Młynarczyk. Główną rolę Józia powierzono zaś Michałowi Wiśniewskiemu, który w tym roku uzyskał dyplom PWST w Krakowie.

- Jest to moja pierwsza tak duża rola - mówi aktor. - Czuję radość, że mogę się z czymś takim zmierzyć, ale jest to też dla mnie ogromna odpowiedzialność, bo na scenie prowadzimy rozważania o człowieku - dodaje.

Podczas kolejnych festiwalowych dni zobaczymy kielecki "Trans-Atlantyk", w którym Piotr Sieklucki w lekki i przystępny sposób pokazuje polski "światek". W belgijskim spektaklu "We save no lives" na scenie wystąpi trzech mężczyzn - Johan Dehollander, Ryszard Turbiasz i Dirk Van Dijck, którzy są zarazem reżyserami całego przedsięwzięcia.

Gratką dla miłośników teatru i Gombrowicza będzie "Ferdydurke, czyli czas nieuniknionego mordu" w wykonaniu aktorów teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu. Dlaczego przedstawienie jest niezwykłe? Bo Wojciech Kościelniak postanowił, że klasykę literatury polskiej przedstawi w formie musicalu. Dwudziestu czterech młodych aktorów śpiewa przez cały spektakl, a towarzyszy im czterech tancerzy. Niestety, wszystkie bilety na to przedstawienie są już wyprzedane.

"Pornografia" w Teatrze Powszechnym rozbawi widzów, a zarazem zmusi do refleksji. Polskich ziemian zaprezentują tak wybitni aktorzy, jak Kazimierz Kaczor czy Joanna Żółkowska.

Na zakończenie festiwalu zobaczymy Stary Teatr z Krakowa. Reżyser Mikołaj Grabowski, który ma na swoim koncie już kilka "Trans-Atlantyków", zrobił spektakl bardzo czytelny, traktujący tekst Gombrowicza z szacunkiem.

W tym roku Teatr Powszechny w Radomiu obchodzi 30-lecie istnienia. Działalność z pełnym zespołem aktorskim zainaugurowało w 1978 r. przedstawienie "Droga do Czarnolasu", a dyrekcję objął wówczas Zygmunt Wojdan, zmarły w 2005 r. Dziś o godz. 17.30 z okazji jubileuszu uroczysta gala, po której o godz. 18 premiera spektaklu "Ferdydurke".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji