Artykuły

Kielce. Legendy świętokrzyskie u Żeromskiego

Premierę "Cyrografu", spektaklu opartego na legendach świętokrzyskich, w opracowaniu Renaty Głasek-Kęskiej i w reżyserii Marii Wójcikowskiej, zaprezentuje w sobotę [4 grudnia] kielecki Teatr im. Stefana Żeromskiego - zapowiedział we wtorek [30 listopada] dyrektor tej sceny Piotr Szczerski.

Oparte na średniowiecznych podaniach z Gór Świętokrzyskich magiczne przedstawienie "Cyrografu" odkrywa przed widzem pierwotną istotę baśni: ukazuje wartości moralne, dzięki którym można tak oswoić zło, że ostatecznie zapanuje nad nim dobro - powiedział Szczerski.

Według niego, wątki zaczerpnięte z baśniowych opowieści autorka spięła w dziejach dwóch zaprzyjaźnionych rodzin. W ich perypetiach młodzi i starsi widzowie z łatwością rozpoznają m.in. historię zbója Madeja, wędrującego pielgrzyma Emeryka, sabat czarownic na Łysej Górze, świętojańskie harce w noc Kupały, jaskinię "Piekło" oraz cudowne źródełko, któremu dał początek pastorał św. Wojciecha.

Zwyczajni ludzie obcują w "Cyrografie" z Lucyferem i jego diabłami, księciem Mieszkiem oraz okrutnym Madejem, nawróconym przez młodego Bożydara. - Wartka fabuła, współczesny język, a także bajeczna scenografia i kostiumy przenoszą widza w świat uniwersalnego mitu, osadzonego w świętokrzyskiej puszczy - opowiadał Szczerski.

Renata Głasek-Kęska jest inspicjentką i suflerem w kieleckim teatrze. Oprócz "Cyrografu" napisała dwie sztuki dla dzieci, które jeszcze nie doczekały się inscenizacji. Maria Wójcikowska była przez wiele lat związana z kielecką sceną jako aktorka.

Na zdjęciu: plakat do "Cyrografu".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji