Artykuły

Poznań-Warszawa. "Arka Noego" z Nowego w Operze Narodowej

2 i 3 marca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się warszawska premiera "Arki Noego. Nowy Koniec Europy" w reżyserii Janusza Wiśniewskiego.

Przedstawienie Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu powstało w koprodukcji z The Cameri Theater of Tel Aviv, Teatro Stabile di Bologna, Hessisches Staatstheater Wiesbaden, Schauspielhaus Graz, The National Theater of Kosowo. Projekt został rekomendowany Komisji Europejskiej jako najlepszy polski Projekt Europejski. Patronat Honorowy nad warszawską premierą oraz światowym tournee objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Maria Kaczyńska. Patronat Honorowy nad warszawską premierą objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Autorski spektakl Janusza Wiśniewskiego oparty na starotestamentowej przypowieści o Noem, który zabrał na swoją barkę "po parze zwierząt z każdego rodzaju".

Janusz Wiśniewski o swoim projekcie: "Ostrzeżony przez Boga o nadchodzącym Potopie Noe zbudował Arkę, na którą zabrał po parze z każdego gatunku żyjącego na ziemi i wejście zabił deskami. Wtedy runął Potop. Wszelkie stworzenie na ziemi utonęło. Po wielu dniach deszcz ustał, wody zaczęły opadać i Arka zaczepiła dnem o szczyt góry Ararat. Noe wysłał gołębie-zwiadowców, aby sprawdzić czy spod wód wreszcie wyłoniła się ziemia. Biały gołąbek ostatecznie pewnego dnia wrócił na Arkę z gałązką oliwną w dzióbku. Potop przeminął. Bóg rozpostarł na znak przymierza tęczę między niebem a ziemią.

Tę historię zna każdy człowiek na ziemi. My, potomkowie Noego - o czym chcemy mówić w przedstawieniu, gdy będziemy z Aktorami budowali te wszystkie wspaniałe Postaci-Zwierzęta, które płyną na Arce? (Poza wszystkim to jest podniecające zadanie zobaczyć siebie w wielkiej tradycji literackiej i teatralnej, gdzie "zwierzęta są ludźmi". Twierdzimy, że mamy w zanadrzu efekty dotąd niewidziane.)

Wszyscy, którzy ocaleli na Arce, ta Resztka, zapisze swoim losem przyszłość, wszelkie odległe perspektywy dziejów świata W tym przedstawieniu mówimy w sześciu językach: polskim, hebrajskim, niemieckim, włoskim, albańskim i hinduskim." Wiśniewski dodaje: "My wszyscy, Aktorzy z różnych krajów, będziemy nie tylko grali Arkę, ale też niejako będziemy Arką, bo budując spektakl, zbudujemy go ze świętych słów, które w <>, zawsze wynosiły ludzi na nową suchą ziemię, gdzie człowiek odradzał się.

Naszą pracę nad Arką fundujemy na idei spotkania i konfrontacji, na poczuciu powołania teatru do niesienia orędzia o porozumieniu, o wzajemnym budowaniu" - dodaje Wiśniewski nawiązując do swojego credo. "Pragniemy z naszym Teatrem uczestniczyć w utrwalaniu i poszerzaniu świadomości jedności, która mimo istnienia różnic (ale też dzięki tym różnicom) łączy różne części Europy i świata. Co zatem zawiera nasza świadomość jedności?" - pyta Wiśniewski - "i w jaki sposób to co nas wszystkich różni jest błogosławione? Łączy nas miłość do Sztuki Teatru, ale deklarując tę miłość - w istocie w imię czego pragniemy żyć i oddziaływać? Dzisiaj - jak nigdy - potrzeba, abyśmy wpatrywali się w znaki czasu. Bo wydaje się, że dzisiaj wszystko zostało podważone; żyjemy jakby na śmietniku opinii i wszędzie walają się różne teorie. Dzisiaj nie żyjemy bezpieczniej i już nie cieszymy się łaską zadomowienia w <>, jednakże na koniec spotkamy się z najmocniejszym pytaniem: <>.

Bilety do nabycia w kasach Teatru Wielkiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji