Artykuły

Warszawa. List otwarty w sprawie likwidacji zaocznych studiów WOT

LIST OTWARTY ABSOLWENTÓW I STUDENTÓW WYDZIAŁU WIEDZY O TEATRZE - TRYB NIESTACJONARNY - w sprawie likwidacji zaocznych studiów Wiedzy o Teatrze.

Szanowny Pan

Bogdan Zdrojewski

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szanowny Panie Ministrze!

Zdziwienie, niepokój i oburzenie - to uczucia, które wywołały w nas doniesienia prasowe ("Gazeta Wyborcza - Stołeczna" z dnia 7 kwietnia 2009) o planach likwidacji studiów niestacjonarnych na Wydziale Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Uważamy zawieszenie rekrutacji na zbliżający się rok akademicki 2009/2010 za pierwszy krok w tę stronę. W naszym przekonaniu jest to decyzja pochopna i przyniesie w perspektywie krótko- i długoterminowej negatywne skutki dla szeroko pojętej kultury teatralnej w Polsce. My, niżej podpisani stanowczo przeciwko temu protestujemy i apelujemy o interwencję.

Uruchomione w 1987 roku, a od niedawna przystosowane do wymogów Deklaracji Bolońskiej, zaoczne studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze, przez wiele lat swojego istnienia wykształciły rzeszę oddanych teatrowi twórców nie tylko z obszaru tzw. teatralnego offu, ale także i tych działających w strukturach instytucjonalnych - w placówkach naukowych i badawczych - którzy z powodzeniem spełniają funkcję promotorów i mecenasów rozwoju kultury. Program kształcenia na tym Wydziale jest unikalny. Zawiera elementy pedagogiki teatralnej, zagadnienia kultury teatralnej, potężną podbudowę teoretyczną: przedmioty ściśle teatralne (historia teatru i dramatu, teatr współczesny, doktryny teatralne, teatr i media i in.), jak i ogólnohumanistyczną (filozofia, psychologia, historia powszechna, historia sztuki, teoria literatury, historia muzyki). Program dopełniają zajęcia praktyczne: reżyseria, podstawowe zadania aktorskie, pantomima, warsztat teatru lalkowego, recytacja, kultura mowy, techniki teatralne.

Nie ma w Polsce kierunku na żadnej uczelni, ani państwowej, ani prywatnej, który mieściłby w sobie taki ładunek wiedzy i praktyki, przekazywanej przez wybitnych profesorów i generujący tak wielki efekt w postaci absolwentów działających na wszystkich możliwych polach artystycznych, łącząc pasję teatru z działalnością w obszarze muzyki, plastyki, fotografii, z dramatopisarstwem, scenopisarstwem, pracą badawczą, działalnością dziennikarską, organizacyjną, terapeutyczną i społeczną. Studia na tym Wydziale przez wiele lat były i wciąż są źródłem fachowej i rzetelnej wiedzy dla instruktorów, twórców niezależnych grup teatralnych, pracowników domów kultury, animatorów pracujących z zagrożonymi patologiami i wykluczeniami grupami społecznymi - zwłaszcza w małych ośrodkach, w których wykwalifikowana kadra to jedyny i podstawowy gwarant dostępu do kultury.

Dlatego podważanie sensu istnienia tych studiów nie pozwala nam pozostać obojętnymi. Wszak sama Akademia Teatralna przez wiele lat szczyciła się wyjątkowością tego Wydziału osiąganą dzięki łączeniu kształcenia humanistycznego o charakterze uniwersyteckim z autentycznym "doświadczeniem teatru". Uważamy także, iż likwidacja tego kierunku studiów byłaby krokiem wstecz wobec sprawdzonych standardów funkcjonowania szkół teatralnych w Europie i polityki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której priorytetami są edukacja kulturalna i praca u podstaw.

Obecne władze Akademii Teatralnej, zdaje się, nie zauważają korzyści płynących z faktu posiadania takiego Wydziału. Dla nas zaś, niezrozumiała jest definicja interesu Uczelni, w której nie mieści się "utrzymywanie studiów zaocznych". Kształcenie studentów w celu przygotowania ich do pracy zawodowej jako aktorów, reżyserów, krytyków, badaczy i specjalistów różnych dyscyplin sztuki i kultury teatralnej oraz kształcenie kadr naukowych i dydaktycznych w zakresie sztuki teatru, wiedzy o teatrze i dyscyplin pokrewnych - jest przecież statutowym celem Akademii.

Nie przekonują nas też argumenty o finansowej nieopłacalności prowadzenia kierunku w trybie niestacjonarnym. Studenci płacą za studia czesne i godzą się na jego podniesienie. Według naszej wiedzy dotychczasowe wyniki finansowe Akademii nie były kwestionowane przez żaden organ kontroli. Przede wszystkim jednak zasadności prowadzenia tych studiów nie można sprowadzać wyłącznie do rachunku finansowego. Nasi profesorowie wpajali nam miłość do teatru, uczyli nas, że teatr to nie tylko rozrywka, to swego rodzaju misja - pamiętamy o tym, mimo opuszczenia murów Uczelni i upływu lat.

Pierwsze reakcje prasy, środowiska, i nas, studentów i absolwentów Wydziału, świadczą o tym, że dla wszystkich decyzja o likwidacji jest nie tylko wielkim zaskoczeniem, ale jest też całkowicie niezrozumiała. W odbiorze opinii publicznej sprawa jest nieprzejrzysta, a powody nie całkiem jawne. Rektor Andrzej Strzelecki nie ustosunkował się także do pisma, wystosowanego do niego przez obecnych studentów Wydziału w dniu 20 marca br. Brak informacji o planowanych działaniach uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji, w której my - absolwenci Wydziału - chcielibyśmy wyrazić własne zdanie i podzielić się wiedzą i doświadczeniami, w których zasadniczą i decydującą rolę odegrała edukacja odebrana na Wydziale Wiedzy o Teatrze.

Zwracamy się do Pana Ministra z apelem o podjęcie odpowiednich kroków w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz z prośbą o ustosunkowanie się do treści niniejszego listu, pełnego naszego niepokoju i wielkiej troski o losy Wydziału Wiedzy o Teatrze.

Z wyrazami szacunku,

absolwenci i studenci studiów niestacjonarnych na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie (117 podpisów).

Adres kontaktowy:

e-mail: wotzaoczny@gmail.com

Do wiadomości:

JM Rektora Akademii Teatralnej Prof. Andrzeja Strzeleckiego

Senatu Akademii Teatralnej

Dziekana Wydziału Wiedzy o Teatrze Prof. Lecha Śliwonika

Rady Wydziału Wiedzy o Teatrze

Dziekana Wydziału Aktorskiego dra Tomasza Grochoczyńskiego

Dziekana Wydziału Reżyserii dra Jarosława Kiliana

Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego MKiDN Maksymiliana Celedy

Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prof. dr hab. Barbary Kudryckiej

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji