Artykuły

List otwarty środowisk twórczych w sprawie WOT - podpisz się

List otwarty środowisk twórczych w sprawie likwidacji niestacjonarnych studiów Wiedzy o Teatrze.

Warszawa, dn. 28 kwietnia 2009 r.

Pani

Barbara Kudrycka

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Pan

Bogdan Zdrojewski

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szanowni Państwo,

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wstrzymaniem rekrutacji na niestacjonarne studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i obawiamy się, że mają one prowadzić do ich zamknięcia. Świadczy o tym fakt, że mimo stwierdzenia przez Panią Minister i Pana Ministra niezgodności z prawem uchwały senatu Akademii o wstrzymaniu rekrutacji na studia niestacjonarne w roku akademickim 2009/2010, decyzja władz uczelni nie została zmieniona.

Pragniemy zwrócić uwagę na wyjątkowy charakter tych studiów i unikalny program, którego znaczną część stanowią zajęcia praktyczne: reżyseria, scenografia, zadania aktorskie, recytacja, techniki teatralne, zarządzanie projektem itd. Dzięki temu połączeniu teorii i praktyki teatralnej, które może się realizować tylko w szkole artystycznej, dysponującej doświadczoną kadrą i odpowiednim zapleczem, możliwe jest wyposażenie absolwenta w szerokie kompetencje potrzebne do pracy w sferze kultury teatralnej. Świadczą o tym losy dotychczasowych absolwentów, których można odnaleźć w wielu miejscach Polski, nie tylko w centrum, ale często na tzw. odległych peryferiach. Są oni dyrektorami placówek kulturalnych, twórcami teatrów offowych, autorami działań edukacyjnych, instruktorami zespołów dziecięcych i młodzieżowych, dramaturgami i scenarzystami, pracownikami mediów publicznych, działów marketingu i organizacji w teatrach repertuarowych, pracownikami naukowo-dydaktycznymi wyższych uczelni, specjalistami ośrodków dokumentacyjnych, pracownikami domów opieki oraz fundacji i stowarzyszeń zajmujących się ludźmi wykluczonymi.

W czasach, gdy sztuka postrzegana jest często jako sfera elitarna i niedostępna - czego efektem jest niskie uczestnictwo w kulturze - a wśród najważniejszych zadań polityki kulturalnej Państwa wymieniane są upowszechnianie i edukacja, w zdziwienie wprawia zamiar zamknięcia studiów kształcących specjalistów w tych właśnie dziedzinach. Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że pomimo sprawdzania się podobnych modeli kształcenia w zagranicznych wyższych szkołach artystycznych, to, od chwili powołania studiów niestacjonarnych w 1987 roku do dzisiaj, jest to jedyna tego typu inicjatywa edukacyjna w Polsce.

Nie można również zapomnieć, że studia niestacjonarne są integralną częścią Wydziału Wiedzy o Teatrze i ich zamknięcie, z powodów organizacyjnych i kadrowych, doprowadzi w konsekwencji do zamknięcia całego wydziału. Istnieje więc głęboko niepokojące ryzyko zaprzepaszczenia dorobku studiów, które zostały otwarte przez Tadeusza Łomnickiego i Jerzego Koeniga w 1975 roku, jako pierwszy samodzielny kierunek teatrologiczny w Polsce.

Apelujemy, aby podjęli Państwo działania wyjaśniające sytuację niestacjonarnych studiów Wiedzy o Teatrze i kierując się dobrem polskiej kultury, a przede wszystkim jej zwykłych uczestników/odbiorców, zapewnili kontynuację tego rodzaju kształcenia w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji