Artykuły

Igraszki z diabłem

Jan Drda (1915-1970), klasyk literatury czechosłowackiej, de­biutował w 1940 roku powieś­cią "Miasteczko na dłoni", która przyniosła mu rozgłos i przeła­żona została na wiele obcych języków. Jest on również autorem "Wody życia" (powieść 1941 rok), "Milczącej barykady" (zbiór opowiadań z 1946 rok) oraz "Igraszek z diabłem", ko­medii napisanej tuż po wojnie, szczerze ludowej, bardzo popularnej i z chęcią grywanej także przez nasze teatry (jej polska prapremiera to słynna Schillerowska inscenizacja z roku 1948).

"Igraszki z diabłem" są baś­nią sceniczną, ożywiającą świat ludowej wyobraźni przesyconej poetyckim dowcipem i wdzię­kiem. Żywotność i siła tej sztu­ki płynie z nierozerwalnego związku twórców czechosłowac­kich z ludem, jego prostotą i optymistyczną filozofią. Jest to filozofia humanistyczna, która w ludowej mądrości tego kraju jest tak bardzo wyrazista. W sztuce Drdy widać to dobitnie: poczucie wartości i sprawiedliwości mają tu ludzie nie pozbawieni wad, nieidealni i przez to tym bar­dziej sympatyczni, tacy jak Ka­sia i Marcin. Mądrość i chytrość w tej sztuce wykazują zarówno diabli jak aniołowie, ale są oni jednak zbyt schematyczni. Na­prawdę pełnymi ludźmi są tyl­ko Kasia i Marcin, przedstawi­ciele ludu, a więc ci, którzy stoją mocno na ziemi.

Tę właśnie apoteozę zwycię­stwa prostych ludzi nad złymi mocami przeniósł na ekran te­lewizyjny Tadeusz Lis, dobrze nam znany z wielu interesu­jących inscenizacji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji