Artykuły

Warszawa. Zbierają opinie twórców ws. ustawy medialnej

Celem konsultacji jest uzyskanie opinii środowisk twórczych i medialnych dotyczących rozstrzygnięć zapisanych w ustawie, która czeka teraz na decyzję prezydenta - wyjaśnia szef klubu Lewicy Grzegorz Napieralski.

I dodaje, że debata toczy się w trosce o ład medialny w Polsce, czyli równowagę między mediami publicznymi a prywatnymi. Wszyscy też - zdaniem szefa SLD - uważają, że Polskie Radio i telewizja publiczna muszą funkcjonować na najwyższym poziomie, a do tego niezbędne jest znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Według Napieralskiego media powinny być "daleko od rządu i daleko od większości parlamentarnej".

Olga Lipińska podczas spotkania ostro skrytykowała ustawę medialną, którą nazwała bublem prawnym. Podkreśliła, że oprócz tego, że zaniedbuje ona wielki majątek mediów publicznych jakim jest archiwum, nie zapewnia skutecznego ich finansowania. Twórczyni telewizyjnego "Kabareciku" jest zwolenniczką abonamentu.

Lipińska przypomniała, że abonament płacą między innymi Niemcy, Francuzi, Anglicy, czy Szwajcarzy, ponieważ w tych krajach państwo umie tę opłatę ściągać. - W Polsce też musimy znaleźć sposób na ściąganie abonamentu, a nie tylko narzekać, że ludzie nie chcą go płacić. Abonament da mediom niezależność - powiedziała Olga Lipińska.

Szef Lewicy spotkał się też z dziennikarzami i dyrekcją programu Trzeciego Polskiego Radia. Wcześniej były również konsultacje z Polską Izbą Telekomunikacji Elektronicznej. Jutro w południe do Sejmu zaproszeni zostali twórcy i producenci filmowi - Krzysztof Krauze, Jacek Bromski, Krzysztof Zanussi i Grażyna Szapołowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji