Artykuły

"Przedstawienie" 'Hamleta' we wsi Głucha Dolna"

Ubiegły sezon teatralny zainaugurowany został w hali produkcyjnej "Polskiej Wełny" premierą współczesnej sztuki radzieckiej "Człowiek znikąd". Utwór stawiał - między innymi - problem związku tradycji ze współczesnością. Walki starego z nowym. Zwracał uwagę na pewne negatywne procesy zachodzące w społeczeństwie. Na pewne mity i na lęk przed ich burzeniem.

Przypomnienie fabrycznej premiery nie jest jedynie rocznicowym wspomnieniem i wskazywaniem bezpośrednich związków między minionym i rozpoczynającym się sezonem. Sezonem, który zainauguruje polska prapremiera sztuki współczesnego jugosłowiańskiego dramaturga Ivo Breśana "PRZEDSTAWIENIE "HAMLETA" WE WSI GŁUCHA DOLNA" w reżyserii Andrzeja Witkowskiego, Prapremierowe przedstawienie odbędzie się 11 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Bożnowie koło Żagania.

Miejscem akcji był sztuki był zakład produkcyjny i teatr zamiast budować fabrykę na scenie, udał się do niej. Teraz jedzie na wieś ponieważ akcja jugosłowiańskiej sztuki, toczy się w wiejskiej, wielofunkcyjnej świetlicy. Mieszkańcy wsi Głucha Dolna własnymi sitami wystawiana szekspirowska tragedię. I jawi się pytanie: czemu służy ta zabawa, ujawniająca nieoczekiwanie bezpośrednio związki teatru i życia?

Sztuka Breśana ukazuje realia jugosłowiańskiej wsi okresu kolektywizacji; przedstawia lokalnych władców, ich sposoby działania, mity i ogólny lęk przed ich burzeniem. Jest walka z prymitywizmem, cwaniactwem, ideowym hochsztaplerstwem. Goszczący w wiejskiej świetlicy widz, staje się niemym świadkiem skomplikowanych procesów zachodzących w jugołowiańskich społecznościach, poznaje rządzące nimi mechanizmy. Mechanizm działania kliki. Mitologizowania przeszłości. Przemian społecznych, ustrojowych, nie idących w parze z przemianami świadomości.

Utwór Breśana wyrasta z tego nurtu współczesnej literatury jugosłowiańskiej który szczególnie jest bliski życiu, własnemu podglebiu który związany jest z konkretna rzeczywistością, który stawia przed widzem i czytelnikiem trudne problemy. A że w czasie przedstawień ja rozbrzmiewa śmiech, że bawią owi aktorzy-amatorzy rozprawiający się z Szekspirem, chyba nie jest źle, wszak te - od swego zarania - miał "uczyć - bawiąc"; a że ten śmiech zamiera, i prowokuje do postanowienia gogolowskiego pytania: "Z czego się śmiejecie?" - już inna sprawa.

"Przedstawienie "Hamleta" wsi Głucha Dolna" Ivo Breśana w tłumaczeniu S. Kaszyńskiego zobaczymy w reżyserii i scenografii - Andrzeja Witkowskiego, muzykę opracował - Piotr Moss, a choreografię M. Ł. Banaszyński. Konsultacja etnograficzna Branko Cirlić.

W przedstawieniu bierze udział prawie cały zespół Lubuskiego Teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji