Artykuły

Sztuka i przyjaźń

W środę i czwartek chorzowska publiczność miała okazję obejrzeć spektakl Starego Teatru. Krakowscy artyści zaprezentowali "Sztukę" w reżyserii Krystiana Lupy.

Spektakl jest częścią Festiwalu Ars Cameralis Silesiae Superioris.

"Sztuka" to przedstawienie o przyjaźni, która poddana została ciężkiej próbie po zakupieniu przez jednego z bohaterów drogiego obrazu. Bohaterami są trzej mężczyźni.

W krakowskiej realizacji każda z tych trzech postaci nabrała niezwykłej wyrazistości i odrębności. Serge (Andrzej Hudziak), zamożny lekarz, uwielbia sztukę i nowoczesność. Jest człowiekiem zasadniczym, dość zamkniętym w sobie. Marc (Zbigniew Kosowski) inżynier w średnim wieku, to mizantrop, przywiązany do tradycji racjonalista. Yvan (Piotr Skiba) jest z kolei znerwicowanym, pozbawionym własnego zdania człowiekiem. Relacje i stosunki panujące między bohaterami są właściwym tematem sztuki.

Scenografia, jak zawsze w przedstawieniach Lupy, daje wrażenie autentyczności - zabrudzone ściany, używane sprzęty, przykurzone okna. Dzięki podnoszonej tylnej ścianie bardzo szybko uzyskano efekt zmiany miejsca akcji i podziału na dwa równoczesne plany.

Na pierwszym planie znajduje się drewniany stół z krzesłami i bujany fotel. Ta część scenografii jest niezmienna. Ruchoma tylna ściana zasłania resztę sceny. Kiedy unosi się bezszelestnie, pojawia się - w zależności od znajdujących się tam sprzętów czy koloru tła - zupełnie inne, nowe miejsce akcji, a przestrzeń automatycznie zmienia swój charakter - raz jest surowa i pusta, innym razem przytulna i pełna ciepła.

Spektakl nie pozbawiony jest dużej dawki humoru - dowcipne dialogi i sytuacje sprawiają, że to przedstawienie różni się od innych realizacji Lupy.

Krystian Lupa to kolejny - po Swinarskim, Wajdzie i Grzegorzewskim - reżyser malarz. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych i Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie.

W chorzowskim Teatrze Rozrywki widzowie mieli okazję obejrzeć w jego reżyserii spektakl "Sztuka" Yasminy Rezy. Lupa urodził się 7 listopada 1943 roku. Obecnie związany jest z Krakowem, ale pochodzi z Jastrzębia Zdroju, a karierę zaczynał w Jeleniej Górze. Pod koniec lat 70. debiutował tam serią eksperymentalnych inscenizacji sztuk Witkacego i własnych scenariuszy. Jego poszukiwania w dziedzinie formy widowiska, scenografie jak ze snu, wyczucie rytmu i muzyki dały mu wyjątkowe miejsce wśród polskich inscenizatorów. Lubuje się w starych, odartych z tapety i farby ścianach budynków do rozbiórki, na których zapisało się warstwami życie. Jego przedstawienia bywają tak długie, że trzeba rozkładać je na dwa wieczory. Np. "Miasto snu" wg Kubina trwa około sześciu godzin, a "Matte" wg Rilkego aż 12 godzin. Lupa wzbogaca repertuar polskich teatrów o niemieckojęzyczną literaturę: Brocha, Rilkego, Musila i nade wszystko Thomasa Bernharda. Od 1983 roku jest wykładowcą w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

Teatr Rozrywki w Chorzowie, gościnny spektakl Starego Teatru z Krakowa, "Sztuka" Yasminy Rezy, przekład: Barbara Grzegorzewska, reżyseria i scenografia: Krystian Lupa, występują: Zbigniew Kosowski, Andrzej Hudziak, Piotr Skiba. 11-12 listopada 1998 roku. Premiera 16 listopada 1997 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji