Artykuły

12 marca - premiera "Dybuka" w reżyserii Andrzeja Wajdy

Wczorajsza konferencja prasowa w Starym Teatrze poświęcona była głównie omówieniu premiery, wzbudzającej wielkie zainteresowanie publiczności od momentu, w którym zapowiedziano jej realizację. 12 marca br. na dużej scenie Starego Teatru zobaczymy "Dybuka", którego tekst na motywach sztuki Szymona Anskiego wierszem napisał Ernest Bryll, w adaptacji, inscenizacji i reżyserii Andrzeja Wajdy, scenografii Krystyny Zachwatowicz, z muzyką Zygmunta Koniecznego i choreografia Janusza Józefowicza. Współpraca reżyserska Hanan Snir (Teatr Habima, Tel-Awiw), grają m. in. Anna Polony, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, Jerzy Radziwiłowicz, Aldona Grochal, Dorota Pomykała, Jan Peszek, Tadeusz Huk, Ewa Kolasińska. Jest wiele przyczyn, dla których "Dybuk" doczekał się swojej pierwszej powojennej teatralnej adaptacji. Trzeba podkreślić, mówił o tym podczas spotkania z dziennikarzami, dyrektor teatru Stanisław Radwan, że bardzo ważną rolę w tworzeniu tego spektaklu odegrał tekst Ernesta Brylla. Na ostateczny kształt przedstawienia wpływ będzie miała również publiczność, którą reżyser zaprasza na próby 10 i 11 marca.

Od 19 marca do 26 kwietnia br. Stary Teatr da 26 przedstawień "Zbrodni i kary" w reż. A. Wajdy w Wenezueli (gdzie spektakl zostanie pokazany w Caracas w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego), Kolumbii (na I Iberoamerykańskim Festiwalu Teatralnym w Bogocie, na którym pokazane zostaną najwyższej rangi spektakle teatralne z 21 krajów) i w Argentynie (będzie to druga wizyta teatru w Buenos Aires, w 1982 roku pokazano tam "Emigrantów" i "Nastasję Filipowną").

Szczególna pozycja jaką zajmuje Stary Teatr w kraju i za granicą obliguje go do uczestniczenia w znaczących imprezach teatralnych, na które, jest zapraszany. W 1987 roku zespół teatru wystawił 597 spektakli w Krakowie, 36 w kraju (w tym na festiwalach teatralnych w Opolu, Kaliszu i Wrocławiu) i 67 za granicą. "Dybuk" jest czwarta w tym sezonie premierą (po "Płatonowie", "Portrecie" i "Marzycielach").

Do końca roku zobaczymy jeszcze na dużej scenie "Operetkę" Gombrowicza w reż. Tadeusza Bradeckiego, następnie przygotowywany na rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na motywach "Snu o Bezgrzesznej" przez Jerzego Jarockiego i Józefa Opalskiego spektakl "Snu o Bezgrzesznej - wspominanie" oraz "Stasia" - spektakl poświęcony Witkacemu autorstwa i w reżyserii J. Jarockiego. Na scenie" kameralnej Rudolf Zioło przygotowuje "Reformatora" Mikoły Kulisza a na scenie przy ul. Sławkowskiej zobaczymy Aleksandra Fabisiaka w monodramie Raymonda Cousse "Strategia dla szynki" w reż. Piotra Szczerskiego.

12 marca o godz. 12 rozpocznie się w sali Modrzejewskiej wernisaż prac scenograficznych Krystyny Zachwatowicz.

Wiele ciekawych propozycji złożyła Staremu Teatrowi telewizja, która pragnie udostępnić swoim widzom nagrodzone na krajowych festiwalach spektakle. Interesująca dla artystów byłaby możliwość pokazania publiczności w Związku Radzieckim opracowanych w Krakowie spektakli Dostojewskiego. Dyrekcja Starego Teatru planuje również przygotowanie w 1990 roku w związku z 60. rocznicą urodzin pisarza festiwalu Sławomira Mrożka na który zaproszone zostaną z kraju i z zagranicy zespoły wystawiające jego sztuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji