Artykuły

Kolacja

SFINKS i wiel­ki policjant, Fou­che i Talleyrand - niezwykłe, cią­gle intrygujące postaci z historii Francji. Obaj po­jawili się na are­nie politycznej w burzliwym okre­sie Wielkiej Re­wolucji Francu­skiej, by następ­nie pozostać na tej arenie przez długie lata mimo zmieniających się rządów, ustrojów, układów. Charles Maxime de Tal­leyrand, potomek jednego z naj­starszych francu­skich rodów był ministrem spraw zagranicznych w czasach Dyrekto­riatu i Konsulatu, był szambelanem Napoleona, amba­sadorem w Anglii za czasów Ludwi­ka Filipa Orleań­skiego, jednym z głównych bohaterów Kongresu Wiedeńskiego. Znany był jako wielki adorator pań, ciesząc się ich wzajemnością, bibliofil, mi­łośnik sztuki. Józef Fouche był twórcą francuskiego systemu po­licyjnego, który dał podwaliny współczesnej policji. Obaj uwa­żani byli za intrygantów, wiarołomców, łapówkarzy. Wiadomo, że serdecznie się nienawidzili.

Tytułowa kolacja miała miej­sce 6 lipca 1815 roku, gdy koń­czyła się epoka Napoleona. Talleyrand i Fouche zasiedli do stołu, by w nowej sytuacji za­pewnić sobie wysokie stanowi­ska. Kolacja jest właściwie spotkaniem negocjacyjnym, targowa­niem się o warunki paktu.

Prapremiera "Kolacji" odbyła się w paryskim teatrze Mont­parnasse w roku 1989, w Polsce zaś w roku 1990 na Malej Sce­nie Teatru Powszechnego w Warszawie. Telewizyjne przenie­sienie tego właśnie spektaklu oglądać będziemy w poniedział­kowym Teatrze TV. Błyskotliwy dialog, zręczne riposty, poniża­nie się, zwycięstwa i kapitulacje - oto materiał dający wielkie możliwości aktorom. W "Kola­cji" wspaniałe kreacje stworzy­li Władysław Kowalski jako Talleyrand i Janusz Gajos jako Fouche.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji