Artykuły

Wrocław. Marian Pankowski odebrał medal Gloria Artis

Marian Pankowski - poeta, prozaik i dramaturg - odebrał we wtorek we Wrocławiu przyznawany przez ministra kultury medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wyróżnienie zbiegło się z jubileuszem urodzin pisarza, który 9 listopada skończył 90 lat.

Medal wręczył artyście wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak. Podczas uroczystości Pankowski przeczytał fragment swojej najnowszej powieście pt. "Niewola i dola Adama Poremby", która właśnie trafia do księgarń. Opowiedział również o historii, która zainspirowała go do napisania tej książki.

"Niewola i dola Adama Poremby" to historia rozgrywająca się w czasach I wojny światowej. Jej bohater - polski stolarz - trafia do rosyjskiej niewoli, jest świadkiem odzyskania przez Polskę niepodległości. Książkę 90-letniego pisarza opublikowało wydawnictwo ha!art, specjalizujące się w wydawaniu młodej literatury polskiej.

W trakcie uroczystości pisarz został również poproszony o wręczenie nagród zwycięzcom Turnieju Jednego Wiersza o Laur Juliusza Słowackiego. Konkurs został ogłoszony przez wrocławski Ośródek Kultury i Sztuki w ramach obchodów Roku Juliusza Słowackiego. Zwracając się do młodych twórców Pankowski podkreślił, że dobry poeta powinien być ekshibicjonistą. - Musi mieć odwagę pokazać się, obnażyć swą duszę i myśli, inaczej daleko nie zajdzie - mówił Pankowski.

Marian Pankowski urodził się 9 listopada 1919 r. w Sanoku. W 1938 r. rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwał wybuch wojny. Brał udział w działaniach kampanii wrześniowej, później należał do Związku Walki Zbrojnej. Aresztowany w 1942 r. przez gestapo, przez trzy lata był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Gross-Rosen i Bergen-Belsen.

Tuż po wojnie zamieszkał w Belgii, gdzie pracował jako wykładowca współczesnej literatury polskiej oraz lektor języka polskiego na uniwersytecie w Brukseli. W 1963 r. otrzymał tytuł doktora za rozprawę "Leśmian, czyli bunt poety przeciw granicom".

Jego twórczość obejmuje zbiory wierszy polsko i francuskojęzyczne - m.in. "Pieśni pompejańskie", "Wiersze alpejskie", "Podpłomyki", czy "Moje słowo prowincjonalne"; powieści i opowiadania - "Matuga idzie. Przygody", "Pątnicy z Macierzyzny" czy "Z Auszwicu do Belsen" oraz dramaty, z których najważniejsze zostały zebrane w dwóch tomach i ukazały się w Londynie.

W 2001 r. powieść Pankowskiego "Z Auszwicu do Belsen" była nominowana do nagrody Nike. Rok później nominację do tej samej nagrody otrzymała "W stronę miłości". W 2008 r. pisarz otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia za powieść "Ostatni zlot aniołów".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji