Artykuły

Dr K. Hommage a Franz Kafka

Spektakl ten jest teatralnym kolażem inspirowanym krótkimi - w większości mniej znanymi utworami Franza Kafki: "Sprawozdaniem dla Akademii", "Dziennikami", "Starym kawalerem Blumfeldem", "Myśliwym Grakchusem", "Małą bajką", Teatrem z Oklahomy", a także "Przemianą", "Głodomistrzem" i "Kolonią karną". W spektaklu warstwa tekstowa została zredukowana do niezbędnego minimum, w zamian posługuje się on różnymi formami, takimi jak teatr lalek, teatr tańca czy też konwencja niemego filmu. Zaczerpnięte z twórczości Kafki, a występujące w spektaklu postaci (Dr K i Pani K., parodystka mężczyzn, Tancerka, Wymiatacz, Pan Gruby czyli Właściciel) i dziejące się sytuacje (między innymi: przemiana małpy w człowieka i człowieka w owada, pokazy głodowania, wymierzanie kary poprzez wypisywanie nazwy przestępstwa na ciele skazanego, podróż przez zaświaty pod przewodnictwem Bosmana czyli Buszmena, rekrutacja do Teatru poprzez Anioły) podlegają ciągłej metamorfozie ukazując świat wyobraźni jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Jedną z intencji twórców przedstawienia było także przeciwstawienie się obiegowym interpretacjom twórczości Kafki poprzez zrealizowanie spektaklu będącego w dużej mierze komedią - pełną czarnego humoru, ale komedią. Sądząc po reakcjach publiczności i krytyki zamiar ten został osiągnięty. Spektakl operuje prostą, umowną i mobilną scenografią, gdzie kilka przedmiotów pełni różne funkcje. Zawiera on się w czasie ok. 60 min.

Premiera spektaklu odbyła się w listopadzie 2006 roku w Krakowie i Pradze jako część międzynarodowego projektu realizowanego przez nasze Stowarzyszenie wraz z Wyższą Szkołą Aktorską - PiDivadlo z Pragi pod nazwą: "Mit środka Europy: Dr K. kontra Golem". Od tego czasu spektakl został zaprezentowany 35 razy na scenie Teatru Zależnego Politechniki Krakowskiej w Krakowie. Ponadto spektakl został pokazany czterokrotnie za granicą: w listopadzie 2006 i w maju 2007 w Pradze (przy okazji premiery projektu "Mit środka Europy" oraz na festiwalu "Ile twarzy ma lalka?"), w listopadzie 2007 w Wiedniu (na festiwalu "Środkowoeuropejska karuzela teatralna") i w maju 2009 w Lyonie (na festiwalu "Europę et Cies"). W Polsce - poza Krakowem - został on pokazany tylko raz: w sierpniu 2007 w Jaśle, na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Offowej.

Spektakl "Dr K. Hommage a Franz Kafka" został zgłoszony do I I . Ogólnopolskiego konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy udziale Instytutu Teatralnego oraz ZASP, gdzie został wyróżniony za adaptację tekstu.

Scenariusz spektaklu napisał i całość wyreżyserował Wiesław Hołdys. W spektaklu występują: Anna Lenczewska, Beata Kolak, Marcin Popczyński i Robert Żurek. Muzykę konkretu (polegającą na graniu na różnych, "niemuzycznych" przedmiotach, takich jak np. magiel) opracowała Ewa Ryks. Lalki zaprojektował Jan Polewka. Elementy metaloplastyczne (a w szczególności maszynę do tortur z "Kolonii karnej") zaprojektował i wykonał Robert Calikowski. Resztę elementów scenograficznych wykonała według koncepcji reżysera Katarzyna Jędrzejczyk. Więcej informacji o spektaklu uzyskać można na naszej stronie internetowej http://www.mumerus.net/kafka pol .html

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji