Artykuły

Boska Komedia, czyli targi polskiego teatru

Dziś startuje druga edycja festiwalu Boska Komedia, który okazał się świetną platformą dla promocji polskiego teatru za granicą. Najlepsze spektakle ostatniego sezonu obejrzy oprócz krakowskiej publiczności kilkudziesięciu kuratorów z całego świata - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.

Zeszłoroczna, pierwsza edycja festiwalu Boska Komedia w Krakowie dawała wszelkie powody, by na kilka dni oszaleć i powtarzać za zagranicznymi gośćmi: "Polski teatr to rewelacja, świat go kocha, niech żyje sztuka". Przegląd zorganizowany w formule showcase (prezentacji najlepszych polskich spektakli z ostatnich sezonów) nie był wprawdzie absolutną nowością ("targi teatralne" dla zagranicznych dyrektorów i selekcjonerów festiwali to element Warszawskich Spotkań Teatralnych, "łowcy scenicznych hitów" zjeżdżają od lat na wrocławski Dialog). Miał jednak energię, atmosferę i siłę, która przerosła oczekiwania samych organizatorów.

- Pierwsze edycje traktuje się zwykle jako sprawdzenie gruntu. Tymczasem Boska, ku naszej radości i zaskoczeniu, okazała się od razu strzałem w dziesiątkę - przyznaje Bartosz Szydłowski, dyrektor festiwalu, założyciel nowohuckiego teatru Łaźnia Nowa (...) W jury zeszłorocznego konkursu zasiedli krytycy, dyrektorzy międzynarodowych festiwali i selekcjonerzy, którzy albo od razu ściągnęli oceniane spektakle na swoje przeglądy, albo stali się entuzjastycznymi rzecznikami i propagatorami polskiego teatru na forum międzynarodowym.

- Spektaklami kupionymi na pniu przez gości festiwalu były "Versus" Radosława Rychcika, który pojechał do USA, i "Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł" Moniki Strzępki, zaproszony do Korei Południowej - mówi Szydłowski - Ale imponujące okazały się dalsze konsekwencje. To po Boskiej świat otworzył się na "Sprawę Dantona" Jana Klaty. Loughlin Deegan, zeszłoroczny juror, zaplanował Dublin Theatre Festival 2010 jako edycję polską, na której pojawią się m.in. Krystian Lupa i jego uczniowie. Carmen Romero (także zeszłoroczna jurorka), dyrektorka Festival Santiago de Chile, przygotowuje przegląd na rok 2011 pod hasłem polskiego teatru. W tym roku wśród ponad 30 zagranicznych gości znaleźli się organizatorzy moskiewskiej Złotej Maski - szykujący się do programowania polskiego sezonu w Rosji.

Wśród tegorocznych jurorów są m.in. dyrektorzy festiwalu Theater der Welt 2010 w Zagłębiu Ruhry, festiwali w Moskwie, Vancouver, Bogocie. Selekcjonerzy przybędą z Armenii, Holandii, Białorusi, Węgier, Ukrainy, Austrii oraz z największych centrów kultury i festiwali w USA (...)

Boska Komedia to teatralne ogniwo krakowskiego projektu Sześć Zmysłów przygotowanego przez urząd miasta przedsięwzięcia obejmującego kilka międzynarodowych festiwali (...) Choć cykl ma dla promocji miasta znaczenie strategiczne, w tym roku pojawiły się problemy z finansowaniem. Budżet Boskiej został zmniejszony, przez co nie było szans na wysoko oceniany "krąg" międzynarodowy (w zeszłym roku znalazły się w nim spektakle z Kolumbii, Indii, RPA). Taka sytuacja nie ułatwia planowania i uniemożliwia przygotowanie koprodukcji z innymi festiwalami (a takie oferty padają m.in. z Wiednia i Seulu). Wobec tego dyrektor festiwalu zastanawia się nad nowymi strategiami finansowania.

- W kolejnych edycjach położymy duży nacisk na partnerstwo z zagranicą, i być może zmienimy zasady uczestnictwa w festiwalu. Kto wie, czy nie podejmiemy decyzji, że tylko 10 konkursowych spektakli zostanie sfinansowanych w 100 procentach. Pozostałym uczestnikom zagwarantujemy podstawowe warunki do prezentacji, czyli dostęp do sceny - zapowiada Szydłowski.

Podobny system od lat sprawdza się w Edynburgu. Najważniejsze dla festiwalu jest jednak tworzenie międzynarodowego lobby polskiego teatru. Szydłowski: - Chcę, by goście z każdą kolejną edycją pogłębiali swoją fascynację naszą kulturą, nawiązywali przyjaźnie, zakochiwali się w polskich twórcach.

2. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Boska Komedia", Kraków 7-14 grudnia

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji