Artykuły

Kim pan jest, panie Tejkowski?

Aktor, dyrektor rzeszowskiego teatru, kolega Joachima Brudzińskiego z PiS-u od czasów wspólnego ministrantowania - czy PRZEMYSŁAW TEJKOWSKI będzie prezesem TVP? Rozstrzygało się to wczoraj w późnych godzinach wieczornych

Wczoraj [14.12] rada nadzorcza telewizji miała nad wyborem zarządu i prezesa obradować od godziny 18. Przypomnijmy, że mediami publicznymi rządzi dziś egzotyczna koalicja PiS-u z lewicą. Tak zostały ukształtowane kilka miesięcy temu rady nadzorcze Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Rada wybierała spośród 28 kandydatów. Do konkursu na stanowisko prezesa TVP stanął m.in. Przemysław Tejkowski, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Na nieoficjalnej "giełdzie" był brany pod uwagę jako najpoważniejszy kandydat na szefa telewizji.

On sam wczoraj po południu [15.12] nie był pewny swego: - Nie wiem, czy nie zostałem spalony medialnie - mówił nam.

Gazety od paru dni rzeczywiście pisały o nim: najpierw, że jest pewniakiem, potem, że jego akcje spadły, bo podobno podczas ubiegłotygodniowego przesłuchania przed radą nadzorczą zachowywał się już jak prezes i był bardzo pewny siebie.

Tejkowski jest dyrektorem rzeszowskiego teatru od kwietnia 2007 roku. Zdobycie tej posady przypisuje się mu jako nagrodę za zasługi dla PiS-u w samorządowej kampanii wyborczej w 2006 r. Nakręcił wtedy dla podkarpackich struktur tej partii spot reklamowy, w którym prezentowali się kandydaci z regionu. Był wtedy poza telewizją, miał firmę producencką, którą założył pod koniec lat 90. (kiedy postanowił startować w konkursie na prezesa TVP, zlikwidował tę działalność).

Życzenia od Brudzińskiego

- Zrobiłem w ramach tej działalności kilkaset reklamówek. Były w tym także materiały dla partii politycznych. Ale nie tylko dla PiS-u. Np. w 2005 zrobiłem reklamówkę dla PSL-u - tłumaczy.

Teatr podlega marszałkowi podkarpackiemu.

- To było trzy lata temu, dla mnie rzecz tak odległa, że nie pamiętam

już dokładnie, dlaczego akurat pana Tejkowskiego powołałem na stanowisko dyrektora teatru. Był po prostu jednym z kandydatów, uznałem, że najlepiej sprawdzi się w roli dyrektora teatru. Nikt w każdym razie na mnie żadnych nacisków politycznych w sprawie tej nominacji nie wywierał - zapewnia Zygmunt Cholewiński, marszałek podkarpacki.

Marszałek uważa, że Tejkowski jest dyrektorem doskonałym - świetnie sprawdził się w sferze organizacyjnej, jak i artystycznej. - Jeśli zostanie prezesem telewizji, to będzie nam trochę żal takiego dyrektora. Ale z drugiej strony drogi mu zamykać nie będziemy - dodaje Cholewiński.

- Kto panu zaproponował tę dyrektorską posadę? - pytam.

- Nie było tego pytania - sam Tejkowski nie chce zdradzić tego szczegółu.

O Tejkowskim od dawna mówi się, że jest bliskim znajomym dwóch ważnych postaci w PiS-ie - posła Joachima Brudzińskiego i europosła Adama Bielana. Ten pierwszy strzał jest trafiony. Z Brudzińskim poznali się w Nowym Sączu, gdzie młody Tejkowski chodził do podstawówki i LO. Razem służyli do mszy jako ministranci.

- To Joachim stał za jego dyrektorską nominacją - podpowiada nam jeden z czołowych podkarpackich polityków PiS-u.

- Z Joachimem Brudzińskim znam się do dziś. Ciągle jesteśmy w kontakcie. Wysyłamy do siebie maile czy SMS-y na urodziny, imieniny. Ale różnimy się politycznie. Natomiast Adama Bielana spotkałem chyba dwa razy w życiu. Nie przyjaźnimy się - opowiada Tejkowski.

Za stryja nie odpowiadam

Tejkowski nie należy do żadnej partii. Jak twierdzi, jego poglądy polityczne wyrosły z nurtu patriotycznej prawicy. Dziadek walczył w powstaniu wielkopolskim, rodzina ze strony ojca działała w środowisku polskim w Wolnym Mieście Gdańsk.

Ale też stryjem Przemysława Tejkowskiego jest nacjonalista Bolesław Tejkowski, założyciel Polskiego Związku Wspólnoty Narodowej, od 1990 roku przewodniczący nacjonalistycznego stronnictwa Polska Wspólnota Narodowa. Stawał przed sądem za propagowanie antysemityzmu.

Przemysław Tejkowski: - Nie odpowiadam za poglądy stryja ani ich nie podzielam - zapewnia.

Tejkowski, rocznik 1968, zdobywał szlify aktorskie w krakowskiej PWST. Pracował jako aktor w teatrach w Tarnowie, Zielonej Górze, w Rzeszowie przez 10 lat do 2004 r., i w krakowskiej Bagateli. Ma na koncie 60 ról teatralnych i kilka epizodów w filmach.

Tejkowski ma też związki z mediami. W Radiu Rzeszów od 15 lat prowadzi autorską audycję poetycką "Słowa", gdzie prezentuje twórczość poetów lokalnych i krajowych, a także swoją. Przez siedem lat pracował w Telewizji Rzeszów, był tu m.in. prezenterem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji