Artykuły

Kraków. Budowa Małopolskiego Ogrodu Sztuki rozpoczęta

Za dwa lata w Krakowie wybudowany zostanie Małopolski Ogród Sztuki - nowoczesny budynek, w którym odbywać się będą spektakle teatralne, koncerty, wystawy, pokazy multimedialne oraz zajęcia edukacyjne i terapia przez sztukę.

Małopolski Ogród Sztuki administracyjnie i organizacyjnie będzie związany z Teatrem im. J. Słowackiego. Powstanie przy ul. Rajskiej, naprzeciwko Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, w miejscu, gdzie od lat znajdowały się pracownie techniczne teatru im. J. Słowackiego, a przed wojną

były m.in. kina, rewie, kabarety, operetka i miejska sala wystawiennicza.

W piątek symbolicznego wbicia pierwszej łopaty dokonali m.in. marszałek województwa Marek Nawara, wicemarszałek Leszek Zegzda i dyrektor krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Orzechowski.

Budowa Małopolskiego Ogrodu Sztuki ma kosztować ok. 47 mln zł brutto. Projekt jest współfinansowany z środków UE w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. UE dołoży do tej inwestycji 33 mln zł. Na razie nie jest jeszcze przesądzone, jak będzie wyglądałowyposażenie obiektu.

- Budowa Małopolskiego Ogrodu Sztuki ma na celu stworzenie regionalnego centrum kultury teatralnej - mówił w piątek marszałek województwa Marek Nawara. Marszałek podkreślił, że w związku ze zmieniającymi się wzorcami spędzania wolnego czasu potrzebne są "nowe, mniej konwencjonalne, a bardziej interdyscyplinarne i łatwiej dostępne formy działania". - Projekt zakłada, że oferta Małopolskiego Ogrodu Sztuki będzie na tyle oryginalna, wykraczająca

poza standardy, że jedynie częściowo będzie się pokrywała z pokrewnymi ofertami kulturalnymi już obecnymi na rynku, przy czym z żadną z nich nie będzie tożsama - zaznaczył Nawara.

Dyrektor Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Orzechowski podkreślił, że wybudowanie Małopolskiego Ogrodu Sztuki znacznie rozszerzy możliwość działania teatru.- Pozwoli nam na działalność w kierunku młodej sztuki współczesnej. Nie zawsze jest to możliwe w naszej historycznej siedzibie, ponieważ jej architektura jest tak mobilizująca i jednowymiarowa, że nie pozwala na eksperymenty, na

mobilność. Tutaj to będzie możliwe. Będzie też możliwe łączenie sztuk np. plastyki i teatru - powiedział PAP Orzechowski. Jak dodał, teatr zyska też nowoczesną scenę kameralną.

Małopolski Ogród Sztuki ma zostać otwarty w 2012 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji