Artykuły

Grzebanie w plenerze

TEATR MAŁY. Spotkania z Teatrem TV Ten spektakl telewizja wyemituje 18 września br. w 60. rocznicę samobójczej śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dziś można go zobaczyć na specjalnym pokazie w Teatrze Małym.

"Grzebanie" Jerzego Jarockiego według życia i dzieła Witkacego to opowieść tyleż o ostatnich chwilach autora "Nienasycenia", co o jego życiu pośmiertnym, które było nie mniej burzliwe od doczesnego. Wystarczy przypomnieć uroczyste przenoszenie prochów artysty z Jezior na Polesiu na zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzysku czy późniejszą ekshumację, która wykazała, że pogrzebano nie Witkacego, ale młodą Poleszuczkę.

Jarocki, autor scenariusza i reżyser, nie idzie jednak śladem tych sensacji, nie epatuje też tragicznymi okolicznościami śmierci pisarza (samobójstwo popełnił na wieść o wkroczeniu Sowietów do Polski), interesuje go raczej powtarzalność w polskiej historii pewnych postaw, zdarzeń i zachowań zbiorowych. Witkacy całe żvcie naśmiewał się z wieszczych powołań, jakie naród i sami artyści przypisują polskim intelektualistom, twórcom i uznawany był przez to za odszczepienca. Historia jednak go dopadła i uczyniłla z niego tego, który przewidział ekspansję komunizmu. W glorii wielkiego rodaka-wieszcza, któremu należy się sprawiedliwość dziejowa. jego prochy sprowadzano po latach do ojczyzny. Taki narodowy spektakl powtarzał się nieraz w polskich dziejach - podobnie było ze Słowackim, z Fredrą i innymi. I o tym właściwie jest "Grzebanie".

Spektakl jest przeniesieniem premiery z krakowskiego Starego Teatru (1995), jednak wiele jego scen zarejestrowano w plenerach. Witkacego gra Jan Frycz, w pozostałych rolach zobaczymy m.in.: Dorotę Segdę, Krzysztofa Globisza i Jerzego Trelę.

Początek pokazu o godz. 19. Po emisji spotkanie z twórcami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji