Artykuły

Poznań. Nowa Gazownia ożyje jesienią

Już we wrześniu na ul. Ewangelickiej pojawi się pierwsza jaskółka zwiastująca centrum kultury Nowa Gazownia. Miasto wybuduje pawilon, w którym odbywać się będą przedstawienia teatralne, wystawy, koncerty.

- Jeśli chcemy, by za kilka lat Nowa Gazownia była centrum kultury z prawdziwego zdarzenia, musimy zacząć działać już teraz - mówi "Gazecie" wiceprezydent Sławomir Hinc. - Trzeba przekonać poznaniaków, że to miejsce na Chwaliszewie cały czas żyje kulturą, skojarzyć je z działalnością artystyczną - dodaje.

Jaskółką zwiastującą centrum Nowa Gazownia ma być okrągły, efektownie wyglądający pawilon. Będzie gotowy we wrześniu tego roku. Właśnie wtedy w Poznaniu odbędzie się konferencja ministrów kultury 43 krajów Europy i Azji. W budynku o powierzchni 600 m kw. zmieści się sala przeznaczona na koncerty i spektakle teatralne, przestrzeń galeryjna, sala konferencyjna, mała knajpka i biuro informacyjne Nowej Gazowni.

Jaki będzie program artystyczny pawilonu? Hinc: - Chcemy postawić na różnorodność, zależy nam na tym, żeby bardzo różne podmioty realizowały tam swoje projekty.

W praktyce oznacza to, że nowe miejsce kulturalne na Ewangelickiej nie będzie miało swojego kuratora, a zawiadywać nim będzie specjalny zespół opiniujący powołany przez poznański magistrat. To on będzie oceniał poszczególne wnioski i tworzył ofertę kulturalną pawilonu. W założeniu ma to być miejsce jak najszerzej otwarte na poznański świat artystyczny.

Na budowę pawilonu miasto wyda 1,5 mln zł.

Przypomnijmy, że to "Gazeta" apelowała na łamach o to, by w części zabytkowego kompleksu Starej Gazowni przy ul. Grobla powstało centrum kultury (spółka Aquanet zamierzała je sprzedać). We wrześniu 2008 r. miasto ogłosiło konkurs na przygotowanie wstępnej koncepcji centrum kultury. Wygrał go zespół Stowarzyszenia Czasu Kultury z propozycją Nowej Gazowni, w której znajdzie się miejsce na teatr, galerie, koncerty, warsztaty twórcze, centrum rekreacji i budowania społecznych więzi.

Na realizację projektu potrzeba jednak kilkaset milionów złotych.

W optymistycznej wersji Nowa Gazownia miałaby zacząć działać w 2016 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji