Artykuły

Wrocław. Dziś "Sen nocy letniej" tylko dla dorosłych

Monika Pęcikiewicz reżyseruje we wrocławskim Teatrze Polskim szekspirowski "Sen nocy letniej". Nie ma raczej co liczyć na klasyczną komedię w kostiumie, bo przedstawienie przeznaczone jest wyłącznie dla dorosłych widzów.

"Sen nocy letniej", jeden z najpopularniejszych scenicznych utworów Szekspira to historia perypetii pełnych pasji ateńczyków, z których każdy kocha jak umie. Hermia i Lizander siebie nawzajem, Demetriusz Hermię, a Helena Demetriusza. Są jeszcze król i królowa elfów-Oberon i Tytania. Miłosne losy rozgrywają się na łonie przyrody, a leśne duchy (zwłaszcza Puk) ingerują poważnie w przebieg akcji. Wrocławska inscenizacja może jednak zaskoczyć miłośników tradycyjnych szekspirowskich przedstawień spod znaku BBC.

Dotychczas "Sen nocy letniej" wystawiano we Wrocławiu (po 1945 roku) kilkakrotnie, choć na deskach Teatru Polskiego ostatni raz dziesięć lat temu (w reżyserii Rudolfa Zioło). Obecny spektakl przygotowuje Monika Pęcikiewicz, która dla Teatru Polskiego wyreżyserowała także wzbudzającego kontrowersje "Hamleta". Tam poprzestawiała akcenty czyniąc tytułowego bohatera postacią drugiego planu i opuszczając sporą część tekstu. Jak będzie tym razem?

Z pewnością znowu niepokornie, bo już wiadomo, że nowy "Sen nocy letniej" adresowany będzie tylko do pełnoletniej widowni i inspirowany "Satyriconem" Federico Felliniego. Dlatego za miejsce akcji posłuży nie dotychczasowy las, ale plan filmowy, a wzajemne relacje między bohaterami poznawać będziemy także za sprawą kamer. Pęcikiewicz chce udowodnić, że Szekspir polemizował z platońskim modelem świata, a jego wizja była oniryczna, pomiedzy snem i jawą, gdzie wszystko może się zdarzyć.

Reżyserka posłużyła się w swojej inscenizacji popularnym tłumaczeniem Stanisława Barańczaka. Za scenografię odpowiada Mirek Kaczmarek, a za oprawę muzyczną Krzysztof Kaliski. W rolach głównych m.in. Michał Chorosiński, Marcin Czarnik i Anna Ilczuk.

Premiera "Snu nocy letniej" 19 marca na głównej scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wszystkie szczegóły dotyczące spektaklu znajdziecie tutaj.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji