Artykuły

Wrocław. "Golgota wrocławska" i Komasa na Wirówce Artystycznej

Trzeci obrót Wirówki na Nadodrzu to spotkanie z teatrem. 12 kwietnia będzie można obejrzeć spektakl Teatru TV "Golgota wrocławska" [na zdjęciu] oraz porozmawiać z jego reżyserem - Janem Komasą.

Przedstawienie zostało zrealizowane na potrzeby Telewizyjnego Teatru Faktu. Twórcami scenariusza są Krzysztof Szwagrzyk z wrocławskiego IPN-u i scenarzysta Piotr Kokociński. Inspiracją do niego były przeżycia samego Szwagrzyka, który w miejskich archiwach natrafił na historę tajemniczego procesu politycznego.

Młody doktorant historii znajduje nigdy nie wysłane listy więźniów skazanych na wyrok śmierci w latach czterdzistych, a w nich historię ukartowanego przez UB procesu. W rolę Henryka Szwejcera - zasłużonego dla Polski powstańca śląskiego, dyrektora Zjednoczenia Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu, który oskarżony jest przez Ubeków - wcielił się Adam Ferency. Jego żonę, która podobnie jak on walczyła w AK, zagrała Kinga Preiss. "Golgota Wrocławska" pod powiększeniem pokazuje mechanizm, z jakim polska władza ludowa rozprawiała się ze swoimi wrogami. Zdjęcia do spektaklu powstawały w miejscach autentycznych wydarzeń pokazanych w spektaklu, między innymi w więzieniu przy Kleczkowskiej oraz na cmentarzu Osobowickim.

"Golgota wrocławska" zdobyła Grand Prix na XI Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Premiera odbyła się 3 listopada 2008 roku.

Projekcja rozpocznie się o godzinie 19.00 w Łokietka 5 - Infopunkcie Nadodrze. Wstęp jest wolny.

Wirówka Artystyczna to cykl pięciu spotkań z kulturą przygotowanych dla mieszkańców Wrocławia, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności osiedla Nadodrze. Projekt ten powstał z myślą o włączeniu tego posiadającego wciąż nieodkryty potencjał osiedla w obszar działań kulturalnych na terenie Wrocławia. Zakłada on organizację spotkań obejmujących pokazy filmów i spektakli, spotkania z twórcami, a także panele dyskusyjne i czytania dramatów. Podstawowym celem projektu jest próba zmiany wizerunku Nadodrza, które stanie się nowym miejscem inicjatyw kulturalnych. Skierowany jest on w głównej mierze do osób młodych, studentów i licealistów, dla których Nadodrze mogłoby się stać alternatywnym miejscem spotkań. Więcej o projekcie przeczytacie tutaj.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji