Artykuły

90 sposobów na Wyspiańskiego

Najnowsza inscenizacja "Wesela jest dziewięćdziesiątą w powojennej Polsce, a w Warszawie - jedenastą.

Najdłużej granym w teatrze "Weselem" było to zrealizowane przez Adama Hanuszkiewicza w 1963 r. w Teatrze Powszechnym, ze scenografią Adama Kiliana i muzyką Kazimierza Serockiego. Grano je ponad 500 razy. Reżyser wykorzystał w spektaklu scenę obrotową, gdzie zainstalowano szopkę krakowską, w której umiejscowiono postaci dramatu. W 1974 r., po tym jak Hanuszkiewicza mianowano dyrektorem Teatru Narodowego, wystawił tam "Wesele" po raz drugi. Podobnie jak w poprzedniej inscenizacji akcja odbywała się na scenie obrotowej. Spektakl jednak nie odniósł już sukcesu. Ten sam reżyser inscenizował utwór Wyspiańskiego jeszcze dwukrotnie: w 1990 i w 1998 r. w Teatrze Nowym. Oba przedstawienia nie wzbudzały jednak większych emocji.

Wśród ważnych inscenizacji znajdują się dwie Kazimierza Dejmka w Teatrze Polskim: z 1984 i z 1991 r. Obie szeroko komentowano, ponieważ reżyser zrezygnował w nich z muzyki. Pisano, że przypominają stypę: są mroczne, smutne i zupełnie martwe.

Głośno było także o "Weselu" z 1995 r. w Teatrze Powszechnym w reżyserii Krzysztofa Nazara ze scenografią Krzysztofa Tyszkiewicza. To właśnie ona budziła największe kontrowersje: ruchome ściany i drzwi nie podobały się recenzentom.

"Wesele" w Teatrze Narodowym jest trzecią inscenizacją Jerzego Grzegorzewskiego. Po raz pierwszy reżyserował on ten dramat w 1969 r. w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. W 1977 r. sięgnął po utwór Wyspiańskiego drugi raz. W Teatrze Starym w Krakowie stworzył spektakl, po którym pisano, że jest to odbicie współczesnego świata, w którym nie ma już nadziei. Postaci dramatu były jakby martwe, prawie nieruchome. Scena była niemal zupełnie zaciemniona. Zatopieni w mroku bohaterowie czekali na Wernyhorę, który przybył by powiedzieć tylko jedno słowo: "Jutro".

Wielkim sukcesem była też filmowa inscenizacja "Wesela" autorstwa Andrzeja Wajdy. W filmie wystąpili: jako Gospodarz - Marek Walczewski; Dziennikarz - Wojciech Pszoniak; Poeta - Andrzej Łapicki; Rachela - Maja Komorowska; Pan Młody - Daniel Olbrychski; Czepiec - Franciszek Pieczka; Żyd - Mieczysław Voit.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji