Artykuły

Gdynia. Muzyczny wspiera program przeciwdziałania przemocy

Spektakl "Straszne dzieci" w Teatrze Muzycznym, pokaz filmu "Biała wstążka" - to punkt wyjścia do szkoleń dla pedagogów i zajęć z młodzieżą, które mają pomóc w walce z przemocą.

Wbrew pozorom problem nie dotyczy tylko krajów biednych, zacofanych albo ogarniętych wojną. Przemoc domowa zdarza się wszędzie i we wszystkich środowiskach - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni, gdzie w ub.r. powstał Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. - Mamy dwa główne cele: ograniczyć przemoc domową i pomóc jej ofiarom - dodaje Guć.

Jak wynika z zeszłorocznych badań przeprowadzonych na zlecenie gdyńskiego MOPS przez Macieja Dębskiego, socjologa z Uniwersytetu Gdańskiego, skala zjawiska jest porażająca. (...) Jak podają policyjne statystyki, w Gdyni rocznie zgłasza się ok. 300 przypadków przemocy domowej.

(...)

W tym roku Gdynia planuje badania socjologiczne na temat przemocy seksualnej (ruszą we wrześniu w wybranych losowo szkołach ponadgimnazjalnych) oraz przeszkolenie nauczycieli, wychowawców przedszkolnych i pedagogów, by umieli rozpoznawać te problemy. - Mają umieć poprowadzić np. zajęcia dla przedszkolaków i wytłumaczyć im, jak powinny reagować na niewłaściwe zachowanie dorosłych - mówi Hanna Margońska, konsultant gdyńskiego MOPS ds. Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy. To ona wpadła na pomysł, by punktem wyjścia do szkolenia pedagogów, które odbyło się w zeszłym tygodniu, był pokaz filmu "Biała wstążka" w reżyserii Michaela Hanekego, który portretując społeczność niemieckiej wsi z początku XX w., porusza problem domowej przemocy wobec dzieci, także seksualnej.

Po projekcji 70 gdyńskich pedagogów szkoliło się, jak rozpoznawać i rozwiązywać ten problem. Wcześniej do podobnych celów posłużył film Magdaleny Piekorz "Pręgi", na bazie którego analizowali portret psychologiczny dziecka maltretowanego.

Z podobnym pomysłem wystąpił gdyński Teatr Muzyczny, w którego repertuarze znajduje się spektakl "Straszne dzieci" w reżyserii Tomasza Czarneckiego, traktujący m.in. o kontrowersyjnych metodach wychowawczych i przemocy wobec najmłodszych.

- Przedstawienie jest punktem wyjścia do możliwych dyskusji na drażliwe i trudne tematy: komunikacja w rodzinie, metody i błędy wychowawcze, stosowanie kar i dyscypliny - realizowanych np. na lekcjach wychowawczych. "Straszne Dzieci" to propozycja przygotowana dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, patronat nad projektem objęła fundacja "Kocham nie biję" - mówi Violetta Czajewska-Chrzanowska, rzecznik Muzycznego. - Spektakl jest bazą stworzonego przez nas programu edukacyjnego kierowanego do szkół. Po każdym spektaklu z udziałem szkół zaplanowaliśmy dyskusję z psychologiem. Przygotowaliśmy też scenariusz lekcji wychowawczej i dodatkowe materiały do jej przeprowadzenia.

Całość: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji