Artykuły

Gliwice. Coraz bliżej do "Hair"

W Gliwickim Teatrze Muzycznym trwają próby do premiery nowego musicalu! Premiera - 22 maja.

Wraz z premierą "Hair" w nowojorskim Biltmore Theatre w 1968 roku, na amerykański Broadway wkroczył z impetem rock. Ale musical ten również pod wieloma innymi względami różnił się od zdecydowanej większości ówczesnych produkcji. Traktował o rewolucji dzieci kwiatów, hippisów, wprowadzając na broadwayowską scenę niespotykaną tam wcześniej tematykę: rasizm, narkotyki, homoseksualizm, wolna miłość O wszystkim tym mówił, krzyczał i śpiewał długowłosy - zgodnie z tytułem - zespół, jakby mimochodem opowiadając historię Claude'a, rozerwanego między chęcią walki z establishmentem a pragnieniem wypełnienia narzuconego przez społeczeństwo obowiązku. Problematykę tę wkrótce uwypuklił, podkreślił, a jednocześnie przedstawił z ogromnym dystansem Miloš Forman, wprowadzając w 1979 roku na ekrany kultowy film "Hair", dzięki któremu legenda tego musicalu została utrwalona już na zawsze.

"Hair" działa jednak na widzów nie tylko siłą przekazu, ale również rewelacyjną muzyką, na którą składają się takie przeboje, jak: "Aquarius", "Manchester", "White/Black Boys", "Good Morning Starshine" czy finałowe "Let the Sunshine In".

W Gliwickim Teatrze Muzycznym "Hair" wyreżyseruje Wojciech Kościelniak, autor premierowej polskiej realizacji z Gdyni z 1999 roku, czołowy polski reżyser musicalowy, do swoich największych sukcesów zaliczający m.in. tak słynne spektakle, jak "Sen nocy letniej" z muzyką Leszka Możdżera Teatru Muzycznego w Gdyni czy "Opera za trzy grosze" Teatru Capitol we Wrocławiu. Musical zostanie zaprezentowany w nowym polskim przekładzie Jacka Mikołajczyka. Kierownictwo muzyczne obejmie Piotr Dziubek, znakomity wrocławski kompozytor i aranżer, autor muzyki m.in. do musicali "Francesco" i "Lalka" Teatru Muzycznego w Gdyni. Scenografię przygotowuje Damian Styrna, autor scenografii, animacji i realizacji telewizyjnych m.in. zespołu Raz Dwa Trzy, scenograf wrocławskiego "Idioty" i gdyńskiej "Lalki", kostiumy projektuje Anda Kobińska, a autorami choreografii będą krakowscy tancerze i choreografowie, związani niegdyś m.in. ze Śląskim Teatrem Tańca w Bytomiu, Beata Owczarek i Janusz Skubaczkowski. Pieczę nad wokalistami sprawuje w spektaklu Ewa Zug.

Jako Berger wystąpi w Gliwicach Łukasz Szczepanik, student krakowskiej PWST - będzie to jego teatralny debiut, a w roli Claude'a pojawią się na scenie znani z obsady gliwickiego "High School Musical" Andrzej Skorupa i Rafał Szatan. Sheilę zagra Oksana Pryjmak-Malczyńska, którą gliwiczanie pamiętają z ról Peggy w "42 ulicy" oraz Sary i Evelyn w "Ragtimie", oraz Karolina Adamska, absolwentka gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego. Jako Hud wystąpi Nick Sinckler, piosenkarz, popularny m.in. dzięki udziałowi w programie "Fabryka gwiazd", Margaret Mead zagra Wioletta Białk, a w obsadzie pojawią się również młodzi artyści, z którymi widzowie GTM zdążyli się zaprzyjaźnić dzięki przebojowemu "High School Musical", oraz aktorzy wyłonieni z castingu i artyści Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji