Artykuły

Miejski festiwal nie-dialogu i nie-kultury

Najpierw były niepokojące i krótkie informacje prasowe mówiące o tym, że nowa władza w Łodzi przygląda się Fundacji Festiwal Dialogu Czterech Kultur (FD4K), wskazując przede wszystkim na nieprawidłowości w zarządzaniu finansami festiwalu - o sytuacji wokół FD4K w Łodzi pisze Tomasz Cyz w Dwutygodniku Stronie Kultury.

I nagle gruchnęła wieść: 7 maja (piątek) Urząd Miasta Łodzi rozwiązał umowę z Fundacją, na mocy której działała miejska instytucja Miasto Dialogu, organizator Festiwalu, deklarując jednocześnie, że wrześniowy festiwal będzie organizowany pod inną nazwą, zarządzany przez innego dyrektora naczelnego.

12 maja (środa) twórcy FD4K - Agata Siwiak, Grzegorz Niziołek (dyrektorzy artystyczni FD4K) oraz Marta Michalak (kurator FD4K) - wydali krótkie oświadczenie (poniżej) wskazując, że program tegorocznego festiwalu jest gotowy, a decyzja przekreśla wielomiesięczną praca zespołu programowego i zaproszonych artystów. Piszą także o "przedmiotowym traktowaniu": "nikt nie pyta nas o opinie. Nikt nie dyskutuje o jakości artystycznej i programowej festiwalu. Domagamy się szacunku dla sztuki i dla naszej pracy".

14 maja (piątek) do mediów został wysłany list otwarty w sprawie Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, sygnowany przez łódzkie środowisko akademickie, podpisany w tej chwili przez kilkadziesiąt osób (m.in. Joanna Tokarska-Bakir, Agata Bielik-Robson, Kinga Dunin, Zygmunt Bauman, Tadeusz Sławek). Sygnatariusze domagają się wyjaśnień ze strony władz Łodzi, biorąc w obronę "jedno z najbardziej niezwykłych, najciekawszych i najlepiej przygotowanych wydarzeń artystycznych w kraju".

O co w tym wszystkim chodzi?

Nowa władza bierze wszystko. Bez względu na wszystko. Bez dialogu. I bez kultury.

Kto na tym zyska? Kto przegra?

Przegra - na dłużej - miasto i mieszkańcy, bo poprzez arcyciekawą formułę festiwalu (pierwsza edycja miała tytuł: Ojcowie; druga: Terytorium) mogło się roz-poznać; odkryć przeszłość, nazwać teraźniejszość, odsłonić przyszłość; zredefiniować złożoną tożsamość.

Przegrają - na moment - twórcy FD4K, bo już za chwilę znajdzie się ktoś, kto zorientuje się, że ich łódzka propozycja jest bardzo duża warta i zaprosi ich do siebie. Ale nie o to (im) chodzi.

Nikt nie zyska. Po co więc to wszystko?

Po co, Panie P.O. Prezydenta Miasta Łodzi?

A ja powtórzę tylko, co pisałem tu na początku 2010. Trzy zasady:

1) Może w życiu nic nie ginie. Ale w kulturze ginie wszystko. Szybko. I bardzo trudno to wskrzesić.

2) Kultura nie przynosi dochodu od razu. Jest inwestycją, liczoną na lata, czasem na wieki. (Weźmy takiego Mozarta. Umarł bez echa, pochowany w bezimiennym grobie. A dziś?)

3) Kultura jest dobrem wspólnym. Więc jeśli Pan, Panie Prezydencie, coś skreśla, likwiduje, ot tak, na dodatek na finiszu - i nie proponuje nic w zamian, to niszczy Pan tę wspólnotę. I przeczy demokracji, której jest Pan depozytariuszem. Proszę o tym pamiętać, słuchając na przykład "Eine Kleine Nacht Musik".

Tomasz Cyz

Oświadczenie zespołu programowego FD4K

7 maja Urząd Miasta Łodzi rozwiązał umowę z Fundacją Festiwal Dialogu Czterech Kultur (właścicielem praw do idei i znaku festiwalu), na mocy której działała miejska instytucja Miasto Dialogu, organizator Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Jednocześnie Urząd Miasta wydał oświadczenie, że festiwal najprawdopodobniej będzie organizowany pod inną nazwą i będzie zarządzany przez innego dyrektora naczelnego. Wobec tych faktów w dniu dzisiejszym Fundacja Festiwal Dialogu Czterech Kultur oświadczyła, że nie wyraża zgody na użycie marki festiwalu przez Urząd Miasta Łodzi.

Program Festiwalu Dialogu Czterech Kultur 2010 jest gotowy, zostały podjęte zobowiązania wobec istotnych instytucji kultury w Polsce i za granicą. Przekreślona została wielomiesięczna praca zespołu programowego i zaproszonych artystów. Podjęte zostały drastyczne decyzje. Jako zespół artystyczny jesteśmy traktowani przedmiotowo, nikt nie pyta nas o opinie. Nikt nie dyskutuje o jakości artystycznej i programowej festiwalu. Domagamy się szacunku dla sztuki i dla naszej pracy.

Agata Siwiak - dyrektor artystyczny FD4K, zastępca dyrektora ds. artystycznych Miasta Dialogu w Łodzi

Grzegorz Niziołek - dyrektor artystyczny FD4K

Marta Michalak - kurator FD4K, szef biura programowego Miasta Dialogu w Łodzi

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji