Artykuły

Warszawa. "Labirynt teatralny" w Pałacyku Szustra

Pierwsi śmiałkowie już go szukają. Zerkają do komnat, piwnic i na strychy. W zgłębianie tajemnic "Labiryntu teatralnego" może włączyć się każdy, kto odwiedzi pałacyk Szustra.

Świat teatru jest pełen magii. Podczas nietypowych wycieczek pomagamy dzieciom do niego dotrzeć - mówi Grażyna Karwowska-Winiarek, która razem z Wiesławą Klatą do soboty prowadzi program edukacyjny "Labirynt...".

Dwugłowy smok

Przy odkrywaniu teatru najważniejsze są emocje. Dlatego podczas spacerów po pałacyku trzeba przede wszystkim wytężać wszystkie zmysły.

Kilkunastoosobowe grupy, pod wodzą przewodnika z latarką w ręku, zwiedzają ciemne wnętrza położonego w malowniczym parku pałacyku. Drogę pomaga im odnaleźć również "nić Ariadny", czyli rozciągnięty po trasie sznur.

- Odwiedzając kolejno komnaty, strychy, schody oraz piwnice budynku, dzieci poznają różne rodzaje sztuki teatralnej: od teatru cieni, po lalkowy - mówi Karwowska-Winiarek.

To pierwsze spotkanie z teatrem w towarzystwie przewodnika - bajkowego Dwugłowego Smoka - nie ogranicza się jednak tylko do obserwacji. Dzieci go współtworzą. - Podczas przystanków aktorzy zapraszają je do zabawy, inspirują do własnych działań - mówi Karwowska-Winiarek.

Czas niedopowiedzeń

Pod koniec godzinnej wycieczki każdy z uczestników dostaje zakładkę do książki z informacją o tym, co oglądał.

- Podczas zwiedzania pobudzamy wyobraźnię, ale nic nie mówimy dzieciom wprost. Nasz projekt opiera się na niedopowiedzeniach. Chcemy, żeby najmłodsi sami stopniowo odkrywali tajemnice teatru, muzyki czy sztuk plastycznych - mówi Karwowska-Winiarek.

"Labirynt..." odbywa się po raz trzeci. Wcześniej dzieci miały okazję m.in. zobaczyć zakamarki Pałacu Kultury i Nauki. - Może kiedyś będziemy mieć własną siedzibę dla tego projektu? - rozmarza się organizatorka.

Projekt, który wyrósł z wieloletnich doświadczeń jego inicjatorek, współtworzących m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak, wspiera ratusz.

Wycieczki adresowane są głównie do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Wyruszają co 20 minut spod pałacyku przy Morskim Oku 2 (wejście od ul. Puławskiej 55/59, w godz. 9.40 - 16.40). Bilety w cenie 17 zł można kupić na miejscu lub w teatrze Lalka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji