Artykuły

Kraków. Jubileuszowa parada smoków

Wielkie smoki, małe księżniczki i dzielni rycerze zawładną centrum Krakowa. Rusza X Jubileuszowa Wielka Parada Smoków.

Dziesięć lat temu Teatr Lalki, Maski i Aktora "Groteska" przygotował w Krakowie po raz pierwszy Wielką Paradę Smoków, która w ciągu następnych lat z kameralnej imprezy przerodziła się w gigantyczne plenerowe widowisko. Obecnie za każdym razem na paradę przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy widzów z całej Polski i Europy. W tym roku z okazji jubileuszu smocze święto zapowiada się wyjątkowo hucznie.

W sobotę 5 czerwca po raz kolejny krakowskie ulice opanuje barwny pochód, w którym wezmą udział nie tylko smoki, lecz także ci, bez których istnienie bestii nie miałoby sensu - piękne księżniczki, zacne damy dworu i dzielni rycerze. Czasu na przygotowanie balowych kreacji i wypolerowanie zbroi jest coraz mniej - małym damom i rycerzom radzimy więc czym prędzej brać się za przeszukiwanie maminej garderoby i szuflad taty.

Pochód ruszy o godz. 12 spod hotelu Royal pod Wawelem (zbiórka o godz. 11.30). Smokom Małopolski, Czech i Słowacji towarzyszyć będą rycerze z Krakowskiej Chorągwi Nadwornej, szczudlarze i tancerze. Do parady dołączyć może każdy mały rycerz, smok i księżniczka.

Parada przejdzie ulicą Grodzką na Rynek Główny, gdzie dołączy do niej święty Jerzy na jednorożcu. Około godz. 13 na scenie przed ratuszem przeprowadzimy konkurs na najbardziej pomysłowy strój rycerza i damy dworu, a chwilę później smocze jury rozstrzygnie, który gad parady był najładniejszy.

Nocne widowisko plenerowe w zakolu Wisły odbędzie się dopiero 28 sierpnia (sobota) o godz. 21.30. W tym roku wezmą w nim udział nowi fantastyczni przedstawiciele smoczego gatunku, m.in. obsada widowiska Smoki na Expo w Szanghaju. Występ będzie ilustrowany muzyką klasyczną, m.in. utworami Prokofiewa, Straussa, Ravela i Mahlera.

Przez cały weekend w godz. 11-19 na bulwarach wiślanych (przy Smoczej Jamie) będzie trwał Smoczy Piknik Rodzinny, a w jego ramach oczywiście wszystko pod smoczym patronatem, m.in. bieg po smoczy skarb, toczenie smoczego jaja, tropienie smoków.

Poza tym smocze warsztaty plastyczne, smoczy teatrzyk kukiełkowy, koncerty, quizy i zagadki na temat kulturowego dziedzictwa Małopolski. W wiosce rycerskiej "Gazety" prowadzić będziemy turniej łuczniczy oraz warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców. Mali rycerze własnoręcznie przygotują papierowe zbroje, królewny - pięknie zdobione korony, a wszyscy - groźne smocze przebrania.

Atrakcją będzie również sobotni koncert Mai i Andrzeja Sikorowskich (godz. 20.30) oraz II Przegląd Artystyczny "O smocze jajo", w tym roku pod hasłem: "Kreatywnie". Do pojedynku o statuetkę Smoczego Jaja stanie kilkanaście grup teatralnych ze szkół i przedszkoli. Obok młodych debiutantów wystąpią profesjonaliści, m.in. The 30th of July.

Podczas weekendowego pikniku prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na pomoc w likwidacji skutków powodzi w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej. Kwestujący będą mieć identyfikatory, koszulki Wielkiej Parady Smoków oraz puszki z logo Groteski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji