Artykuły

Polskie Radio. "Tydzień z Teatrem PR"

Z okazji 85-lecia Polskiego Radia Program II zaprasza słuchaczy na "Tydzień z Teatrem PR". W sobotę o godz. 18 zostanie zaprezentowane słuchowisko wyreżyserowane przez jednego z najwyżej cenionych polskich twórców teatralnych - Piotra Cieplaka.

Jego radiowa adaptacja "Fantazego" Juliusza Słowackiego zdobyła w ubiegłym tygodniu nagrodę za reżyserię na X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry - Sopot 2010.

Prapremiera teatralna "Fantazego, czyli nowej Dejaniry" miała miejsce 6 czerwca 1878 roku. Komedia Słowackiego została wystawiona przez teatr krakowski za dyrekcji i z inicjatywy Stanisława Koźmiana. Co prawda wcześniej wojażował z "Fantazym" po polskich prowincjach zespół Miłosza Sztengla, ale miał tak małą siłę oddziaływania, że to premierze krakowskiej przyznaje się dziś palmę pierwszeństwa.

W późniejszych latach dzieło wieszcza było wystawiane wielokrotnie, najczęściej ze względu na znakomicie napisane postacie - na benefisach wybitnych aktorów. Rolę tytułową grali m.in. Bolesław Ładnowski, Michał Tarasiewicz, Marian Wyrzykowski i najsłynniejszy chyba "Fantazy dwóch epok" [przed i po wojnie] - Juliusz Osterwa. Niezapomniane kreacje stworzyli także Aleksandra Śląska jako Stella, Irena Eichlerówna jako hrabina Idalia czy Tadeusz Janczar jako Jan.

- Od początku założyłem, że ten utwór jest kompletnie nieznany - mówi Piotr Cieplak. - Nie robię z tego dramatu, ja również nie zasypiam ze Słowackim przy poduszce. Zdawałem sobie sprawę z tego, że nie dość, że "Fantazy" napisany jest nieużywanym dzisiaj językiem, to jeszcze jest niesłychanie skomplikowany wewnętrznie. Przystępując do czytania Słowackiego, nie tyle próbowałem go interpretować, co chciałem go po prostu odsłonić. Pokazać jego piękno i wszelkie możliwe tonacje tam zawarte: wzniosłość, komizm, farsę, żenadę, hipokryzję czy fałsz. Jeśli spojrzy się na "Fantazego" dokładniej, okaże się, że obecne jest tam bardzo współczesne myślenie, z poczuciem humoru niemal z Monty Pythona. Słowacki po prostu tamie klisze i stereotypy. To uniwersalny utwór.

W roli tytułowej usłyszymy Piotra Adamczyka. W pozostałych występują: Kazimierz Kaczor - Hrabia Respekt, Anna Seniuk - Respektowa, jego żona, Wiktoria Gorodeckaja - Stella, ich córka, Lidia Sadowa - Dianna, ich druga córka, Sławomir Pacek - Rzecznicki, Dorota Segda - Hrabina Idalia, Mariusz Benoit - Major, Mirosław Zbrojewicz - Jan, Stanisław Brudny - Kajetan, kamerdyner Respektów, Małgorzata Rożniatowska - Helenka, pokojowa Idalii. Muzykę do słuchowiska skomponował Paweł Czepułkowski. Realizacja - Andrzej Brzoska.

SOBOTA

18.00 | DWÓJKA

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji