Artykuły

Warszawa. List z pytaniem o dalszy los Teatru Na Woli

Warszawa, dn. 23 czerwca 2010 r.

Rada Miasta St. Warszawy

Dziękując za możliwość wysłuchania stanowiska Pana Dyrektora Marka Kraszewskiego i Wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego a także dziękując za możliwość wypowiedzenia swoich uwag i opinii o aktualnej sytuacji Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego na sesji Rady Warszawy w dniu 16 czerwca 2010 roku, rozumiejąc też, że sprawa nie jest zamknięta - Pani Przewodnicząca Rady Warszawy poprosiła o jej przeniesienie do Komisji Kultury - zwracamy się z pytaniem o dalszy los Teatru Na Woli.

Na sesji Rady Warszawy Pan Wiceprezydent Paszyński podał informację o zamiarze powołania przez Panią Prezydent Tadeusza Słobodzianka na stanowisko dyrektora Teatru Na Woli, tłumacząc, że kandydat zostanie zaopiniowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ZASP.

Dwa dni później, pani Joanna Szczepkowska, prezes ZASP wydała następujące oświadczenie:

W związku z artykułem Gazety Wyborczej z dn. 16-06-2010 r. "Słobodzianek zamiast Kowalewskiego na Woli?" i wypowiedzią wiceprezydenta Paszyńskiego oświadczamy, że ZASP konsekwentnie stoi na stanowisku konieczności konkursu i opiniowanie nawet wybitnych osobowości teatru bez koniecznej procedury jest niemożliwe. Przy całym szacunku dla dokonań Tadeusza Słobodzianka odmawiamy jakichkolwiek opinii w stosunku do kandydata proponowanego bez konkursu.

Joanna Szczepkowska- prezes ZASP

Wraz z Zarządem

Ze zdumieniem wysłuchaliśmy zarzutów Pani Prezydent wobec obecnego dyrektora Teatru Na Woli Macieja Kowalewskiego, że prowadzi scenę autorską, że Teatr Na Woli nie jest impresaryjny, a także, że Pani Prezydent w podjęciu swojej decyzji o zmianie dyrektora kierowała się negatywną opinią środowiskową. Przypominamy tylko, że na 12 premier w sezonach 2007-2010 za dyrekcji Macieja Kowalewskiego, tylko trzy były jego tytułami, z czego na dwie (pierwszą i ostatnią) uzyskał zgodę Biura Kultury. Przypominamy, że w sezonach 2007-2010 dyrektor Kowalewski sprowadził do Teatru Na Woli wiele spektakli i wydarzeń gościnnych, wśród nich były dwa duże przeglądy "Modrzejewska wraca do Warszawy" spektakli m.in. Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy i "Polscy autorzy z Polski", prezentując spektakle polskiej dramaturgii współczesnej realizowane poza Warszawą.

W czasie pracy dyrektora Kowalewskiego ani Pani Prezydent ani Biuro Kultury nie kierowało żadnych krytycznych uwag.

Przypominamy też, że list w obronie dyrektora Kowalewskiego podpisało 120 wybitnych artystów kreujących polską kulturę. Podobne listy podpisali widzowie, cały zespół Teatru Na Woli, związki zawodowe a także teatry z Florencji i organizatorzy wielkiego międzynarodowego festiwalu teatralnego w Busan, w Korei Południowej - pod listem podpisał się m.in. prezydent tego miasta dwa razy większego od Warszawy, z którym w partnerskich relacjach jest Teatr Na Woli. Pani Prezydent w odpowiedzi na jedną z interpelacji napisała, że obrona ze strony środowiska związanego z Teatrem Na Woli jest zrozumiała. Pragniemy przypomnieć, że pod listem znajduje się wiele nazwisk twórców nie związanych z tym teatrem, ale mu kibicujących, m.in. Agnieszka Holland, Małgorzata Braunek, Agata Buzek i inni.

Chcielibyśmy też zapytać, za Państwa, jako naszej władzy przedstawicielskiej, pośrednictwem jaką wizję Teatru Na Woli ma Pani Prezydent. Nam Pani Prezydent dotąd nie odpowiedziała na żadne pismo. Podobnie zresztą jak Biuro Kultury.

Chcielibyśmy też zapytać, czy zarzuty stawiane dyrektorowi Kowalewskiemu świadczą o zamiarze zmiany profilu tego teatru.

Kończy się sezon, konieczne jest podpisywanie umów i wprowadzenie w życie planów na nowy, trwają też negocjacje dotyczące własności Teatru Na Woli. Konieczne wydaje nam się jak najszybsze podjęcie tematu Teatru Na Woli na Komisji Kultury Rady Warszawy. Czekamy na wiadomość o terminie tego spotkania, w którym, jak w poprzednich, chcemy uczestniczyć jako ludzie związani z tym teatrem ale i jako społeczeństwo obywatelskie, którego nie można ignorować i które ma coś do powiedzenia.

Chcemy prosić Państwa, jako naszych reprezentantów, o dialog z Panią Prezydent

o możliwości przedłużenia dyrekcji naczelnej i artystycznej Maciejowi Kowalewskiemu, który ma nasze poparcie, również poparcie widzów i środowisk twórczych.

Pozostajemy z szacunkiem,

z-ca dyrektora Artur Janusiak

W imieniu pracowników i współpracowników Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.

Do wiadomości:

Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz

Pan Dyrektor Marek Kraszewski, Biuro Kultury

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji