Artykuły

Hej, człowieku w pierwszym rzędzie!

"Ulica Gagarina" w reż. Feliksa Falka, zrealizowana w Teatrze "Wybrzeże" w Gdańsku będzie okazją do dyskusji o teatrze i polityce. Z publicznością po spektaklu rozmawiać będą politycy i przedstawiciele organizacji antyglobalistycznych oraz twórcy przedstawienia. Gościem będzie także Gregory Burkę, autor sztuki.

Dramaturgiczny debiut Gregory'ego Burke'a stał się jedną z najgłośniej komentowanych sztuk na ostatnim festiwalu teatralnym w Edynburgu.Tytuł pochodzi od nazwy naprawdę istniejącej ulicy w Lumphinnans w szkockim regionie Fife, znanej jako ośrodek lewicowych poglądów. Burkę po rezygnacji ze studiów ekonomicznych dość często zmieniał pracę - "najgłupsza była w zakładzie przemysłowym, produkującym komponenty komputerowe. Przez cały dzień siedziałem i przyglądałem się wkładom do drukarki na przenośniku taśmowym. Co dwie lub trzy godziny brałem jeden z nich i ważyłem go".

W takiej właśnie fabryce Burkę umieścił akcję swojego dramatu, która rozgrywa się nocą. Dwaj robotnicy porywają członka zarządu fabryki. W symbolicznym geście protestu postanawiają go zabić, ale na drodze staje im przypadkiem Tom, student - idealista. Wywiązuje się gorąca ideologiczna dyskusja, a temperaturę podnosi fakt, że gra idzie o życie. Dyskusja toczy się wokół globalizmu, wielkich korporacji, cywilizacyjnych zagrożeń i wyzwań, apatii młodych ludzi.

Prapremiera polska zrealizowana w Teatrze "Wybrzeże" w reż. Feliksa Falka nie podniosła temperatury politycznej dyskusji.

Sporo tam oczywiście polityki, mało błyskotliwości i tempa dyskursu. Spektakl wywołał jednak kontrowersje i podzielił publiczność na sympatyków i przeciwników gdańskiej realizacji "Ulicy..." W "Ulicy Gagarina" grają: Dariusz Szymaniak, Wojciech Kalarus, Grzegorz Gzyl, Krzysztof Gordon. Scenografię przygotował Maciej Chojnacki, a muzykę - Cool Kids of Death.

Spektakl na scenie Teatru Malarnia 18 marca o godz. 18, a o 19.30 dyskusja z udziałem polityków: m.in. Janusza Lewandowskiego, Zbigniewa Kozaka oraz przedstawicieli organizacji antyglobalistycznych: Macieja Muskata z Obywatelskiej Inicjatywy Opodatkowania Obrotu Kapitałowego ATTAC, Wojciecha Zięby z Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata "Maitri" i Adama Gosiewskiego ze Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My". W dyskusji wezmą udział także studenci politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Organizatorzy liczą na gorący dyskurs o tym, czy sztuka jest w stanie naprawiać świat i jak żyć we współczesnym świecie, gdzie najwyższą wartością stał się pieniądz.

Bilet na spektakl - 20 zł; wstęp na spotkanie - wolny.

Biuro obsługi widzów: tel. 301 70 70.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji