Osoby

Trwa wczytywanie

Faustyn Żyliński

ŻYLIŃSKI Faustyn (13 II 1796 Żary pow. Wilejka lub 1793 Laskowiec, gub. mińska - 19 VI 1867 Warszawa), śpiewak, dyrygent. Był synem Józefa Ż. i Anastazji z Koreckich, zapewne ojcem -> aktorki Ż. Uczęszczał do szkoły w Budzisławiu na Litwie. Początkowo uczył się gry na skrzypcach, później śpiewu. Debiutował ja­ko śpiewak w 1814 w Mińsku Litewskim w operze "Fraskatanka". W 1815-23 występował w t. wil., a także śpiewał w chórze kościelnym. W marcu 1823 przyje­chał do Warszawy; wystąpił 24 III na koncercie, a 6 IV tego roku śpiewał partię Wilhelma ("Jadwiga") w T. Narodowym i został zaangażowany. W 1838, podobno także w 1851, występował gościnnie w Wilnie. W t. warsz. śpiewał partie tenorowe, a niekiedy zastępował K. Kurpińskiego w obowiązkach dyrygenta. Ostatni raz wystąpił 9 I 1840 w partii tyt. w operze "Zampa". "Głos piękny, czysty, tenorowy, dokładna znajomość muzyki musiały przychylne wywołać wrażenie" - pi­sał J.T.S. Jasiński, zarzucał mu jednak, że w grze jego nie było "życia, zrozumienia, czucia, wesołości, zapału żadnego". Ze względu na zły stan zdrowia występował coraz rzadziej ustępując miejsca J. Dobrskiemu, ale jeszcze w 1838 pisano w "Pamiętniku Sceny Warszawskiej", że "głos jego niezbyt mocny w obecnej chwili odznacza się jeszcze rzadką łagodno­ścią i przyjemnością". Śpiewał m.in. partie Lorenza ("Fra Diavolo"), Yanga ("Koń spiżowy"), Ottokara i Maksa ("Wolny strzelec"), Almavivy ("Cyrulik sewilski"), Leona ("Sroka złodziej"). Był cenionym pedagogiem, początko­wo uczył śpiewu w konserwatorium, potem udzielał lekcji prywatnie. Komponował muzykę do komediooper, a także utwory religijne.
Bibl.: Błaszczyk: Dyrygenci; Miller: Teatr i muzyka na Litwie; SMP; Sowiński: Słownik muzyków; Kur. warsz. 1867 nr 138; Pam. Sceny warsz. 1838 s. 6-7; Tyg. ilustr. 1867 nr 407; Cho­miński ; Jasiński.
Ikon.: NN: Ż. jako Zampa (Zampa), lit., Teatra Warszawskie 1834, seria A, Oddział I, 6; NN: Ż. jako Yang (Koń spiżowy), lit., Teatra Warszawskie 1839, seria A, Oddział III, 7.
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965, PWN Warszawa 1973

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji