Artykuły

Legnica. Premiera "Deszczy"

Sztukę, która jest trzecią i ostatnią częścią tryptyku opowiadającego o Legnicy i jej mieszkańcach, przygotował Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Premiera "Deszczy" odbędzie się w niedzielę, 13 marca.

Tekst "Deszczy", podobnie jak wcześniej "Ballady o Zakaczawiu" oraz "Wschodów i Zachodów Miasta", powstał specjalnie na potrzeby legnickiego teatru. Jego autorami są Krzysztof Bizio i Tomasz Man.

"Różnica polega na tym, że "Ballada" opowiadała o konkretnej dzielnicy miasta, w drugiej części tryptyku, czyli we "Wschodach i Zachodach" opowiedziano historię przez pryzmat dziejów legnickiego teatru. W "Deszczach" losy ludzi pokazano z perspektywy jednego mieszkania" - powiedziała reżyserująca sztukę Anna Wieczur-Bluszcz.

"Deszcze" dzieją się w pewnej legnickiej willi, zmieniają się tylko jej lokatorzy. Ich historie zostaną pokazane w pięciu odsłonach. Będą to historie z lat: 1914, 1942, 1951, 1983 i 2005. W jednej ze scen pokazani są Niemcy, których syn poniósł śmierć podczas działań wojennych, w innej scenie do domu po długim uwięzieniu wraca działacz "Solidarności".

"Nikogo nie trzeba przekonywać o wyjątkowości legnickich historii. Nie ma tak +pękniętego+ miasta w naszym kraju i stąd te teatralne opowieści - budujące tożsamość miasta, jego legendę. Uważam, że nigdy za dużo prawdziwych historii, wpisanych w lokalną przestrzeń" - podkreślił dyrektor teatru Jacek Głomb.

Realizacje pomysłu na trylogię o Legnicy rozpoczęto w 2000 roku, gdy w nieczynnym kinie wystawiono "Balladę o Zakaczawiu". Tekst napisali wspólnie Maciej Kowalewski, Krzysztof Kopka i Jacek Głomb. Projekt kontynuowano; w 2003 r. odbyła się premiera "Wschodów i Zachodów miasta", które legniczanin - Robert Urbański.

Sztuka "Wschody i zachody Miasta" powstała w oparciu o historie wysłuchane przez jej autora w rozmowach z obecnymi i byłymi mieszkańcami Legnicy: Niemcami, Rosjanami, Żydami i Polakami. W efekcie opowiadane historie wzorowane są na prawdziwych życiorysach Legniczan. W podobny sposób powstała "Ballada o Zakaczawiu".

Akcja "Wschodów i Zachodów Miasta" obejmuje okres od 1933 do 1956 roku, a jej epilog dzieje się współcześnie. Sztuka opowiada burzliwą historię legnickiego teatru, w którym zeszły się losy wypędzonych stąd po wojnie Niemców z przybyszami ze Wschodu oraz przedstawicielami innych nacji.

Natomiast "Ballada o Zakaczawiu" opowiada historię "Dzielnicy Cudów", jak nazywają Legniczanie najbiedniejszą dzielnicę miasta Zakaczawie. Obejmuje okres od przybycia do niej pierwszych repatriantów do 1997 roku, kiedy to mieszkańcy Zakaczawia uratowali miasto przed powodzią, umacniając workami wały rzeki Kaczawy. Opowieści osnuta jest wokół życia jednej z legendarnych postaci tej dzielnicy, zmarłego tragicznie kulturysty, znanego jako Gienek Cygan. To właśnie ten spektakl rozsławił legnicką scenę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji