Artykuły

Warszawa. Salony otwarte na off

Mamy przełom w Feliksach Warszawskich. Po raz pierwszy do nagrody nominowane zostały spektakle zrealizowane w teatrach pozainstytucjonalnych. Znalazł się wśród nich "Kompleks Portnoya" [na zdjęciu] Konsekwentnego i "Homework" przygotowany w Academii.

W tegorocznych zmaganiach o statuetkę Feliksa Warszawskiego wezmą w tym roku udział 22 warszawskie teatry. Zgłosiły łącznie 66 premier.

Zwycięzców poznamy 25 października w trakcie uroczystej gali w hotelu Bristol. Ale już dzisiaj możemy cieszyć się, że jury przynajmniej w nominacjach zdecydowało się na wyjście poza teatr instytucjonalny. Dzięki temu w kategorii Najlepsza Reżyseria w tym roku konkurują ze sobą tacy twórcy jak Jerzy Jarocki, Iwan Wyrypajew, Marcin Jarnuszkiewicz i Aleksandra Popławska z Adamem Sajnukiem. Olgierd Łukaszewicz reprezentujący w jury Teatr Polski głośno wychwalał poziom ich prac.

- Oglądaliśmy przedstawienia w bardzo nietypowych miejscach: przestrzeniach postindustrialnych czy klubach wynajmowanych przez ludzi działających w tym nurcie z pasją i świadomością ryzyka - mówił aktor podczas konferencji. - Warto było zdobyć się na takie wyprawy, bo poziom warsztatowy realizowanych przedstawień jest niejednokrotnie znakomity. Poza tym środowisko teatrów pozainstytucjonalnych wnosi do pracy nową jakość energii i ma swoją wierną widownię.

Warszawskiemu offowi to uznanie przez środowisko aktorskie przyznające Feliksy należało się już od dawna, bo coraz mocniej zaznacza swoją obecność w repertuarze teatralnym. Tym bardziej że oba nominowane spektakle offowe: "Homework" i "Kompleks Portnoya", cieszyły się zgodnym uznaniem tak krytyków, jak i publiczności.

- Cieszę się bardzo, że nagroda postrzegana dotąd jako salonowa otwiera się wreszcie na sceny niezależne - mówi Adam Sajnuk, szef Konsekwentnego, a zarazem reżyser i aktor "Kompleksu Portnoya". - To ważny gest, ale kiedyś musiało się to wydarzyć. Scen takich jak nasza jest już naprawdę wiele, gramy repertuarowo, na co dzień konkurujemy z teatrami miejskimi... To ważne, że ktoś odważył się podjąć decyzję, byśmy wzięli udział w konkursie. Mam nadzieję, że ten dzisiejszy precedens w następnych latach będzie już normą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji