Artykuły

Vargas Llosa: to wyraz uznania dla literatury latynoamerykańskiej

Peruwiański powieściopisarz Mario Vargas Llosa, uhonorowany w czwartek nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, powiedział, że to wyróżnienie "jest wyrazem uznania dla literatury latynoamerykańskiej i języka hiszpańskiego". - Początkowo myślałem, że to jakiś żart - zwierzył się autor "Miasta i psów". - Kiedyś taki wyszukany dowcip zrobił mi Alberto Moravia - dodał Vargas Llosa.

Wypowiadając się dla kolumbijskiej rozgłośni radiowej RCN, Vargas Llosa (na zdjęciu) wyznał: "W ogóle nie myślałem, że jestem brany pod uwagę jako kandydat do nagrody". Zapytany, którą ze swych powieści ceni najbardziej, pisarz odparł: "To jest tak, jakby zapytać, które ze swoich dzieci najbardziej kochasz".

W rozmowie z dziennikarzem, który reprezentował peruwiańską stację radiową RPP, Vargas Llosa opowiedział, jak zaskoczono go wiadomością o nagrodzie Nobla: - Właśnie się obudziłem, bo zaczynam pracę po piątej rano, gdy odezwał się telefon. Przybiegła Patrycja (żona pisarza) i mówi: "Dzwoni do ciebie jakiś pan i mówi po angielsku".

Połączenie się urwało, ale telefon zadzwonił znowu i "pan mówiący po angielsku" przedstawił się jako "sekretarz generalny Akademii Noblowskiej".

- Początkowo myślałem, że to jakiś żart - zwierzył się autor "Miasta i psów". - Kiedyś taki wyszukany dowcip zrobił mi Alberto Moravia - dodał Vargas Llosa. Wyznał, że naprawdę uwierzył do końca w przyznanie mu Nobla, gdy 8 minut później usłyszał w radio oficjalny komunikat.

- Teraz to był bardzo dobry początek mojego nowojorskiego dnia - dodał Vargas Llosa, który prowadzi w tych dniach wykłady na Uniwersytecie Princeton.

W wywiadzie, jakiego udzielił szwedzkiej agencji prasowej TT świeżo po odebraniu telefonu z wiadomością ze Sztokholmu, pisarz powiedział: "A ja myślałem, że Akademia całkiem o mnie zapomniała".

Syn peruwiańskiego pisarza, Alvaro Vargas Llosa, wypowiadając się dla kanału C5N telewizji argentyńskiej, tak skomentował wydarzenie: "Nareszcie nie będziemy już musieli odpowiadać na natrętnie powtarzane pytanie, dlaczego Vargasowi Llosie nie przyznano nagrody Nobla".

Nagroda Nobla dla Vargasa Llosy jest pierwszą od dwudziestu lat przyznaną pisarzowi z Ameryki Łacińskiej. Poprzednim laureatem był Meksykanin Octavio Paz, który otrzymał ją w 1990 roku. Wcześniej w 1982 roku uhonorowany został Kolumbijczyk Gabriel Garcia Marquez.

Autorzy hiszpańskojęzyczni zostali wyróżnieni nagrodą Nobla jedenastokrotnie. Zajmują czwarte miejsce po pisarzach tworzących w języku angielskim (27 nagrodzonych), francuskim (14) i niemieckim

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji