Artykuły

Poznań. Odsłonięto tablicę poświęconą Krzysztofowi Komedzie

Medyczną specjalnością znakomitego jazzmana Krzysztofa Trzcińskiego-Komedy była laryngologia. Pracował w klinice mieszczącej się na II piętrze Państwowego Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu.

To tam we wtorek marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak, rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Jacek Wysocki i dyrektor szpitala dr Krystyna Mackiewicz odsłonili tablicę pamiątkową zaprojektowaną przez Aleksandra Matuszaka.

Rektor uczelni poinformował, że za miesiąc 19 listopada przy gmachu Collegium Stomatologicum UM odsłonięty zostanie pomnik Krzysztofa Trzcińskiego-Komedy.

- To na tych korytarzach dr Komeda-Trzciński poznawał tajniki wiedzy laryngologicznej. Na szczęście dla muzyki poświęcił się temu co lubił, kochał i genialnie wykonywał czyli muzyce, ale w tych murach pozostawił swój trwały ślad. W czasie półtorarocznego pobytu w tym szpitalu wykonał 26 operacji laryngologicznych, a do 31 asystował - powiedział kierownik Kliniki Otolaryngologii UM w Poznaniu prof. Witold Szyfter.

To już druga tablica upamiętniająca związki Krzysztofa Komedy z medycyną. W 2009 roku upamiętniono jego studia na poznańskiej Akademii Medycznej.

Krzysztof Komeda urodził się w 1931 roku w Poznaniu. Był światowej sławy pianistą i kompozytorem jazzowym. Największy rozgłos przyniosła mu muzyka do filmu Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary", z najsłynniejszym utworem "Kołysanka".

Z wykształcenia był lekarzem, ukończył poznańską Akademię Medyczną. Jego dokonania w muzyce jazzowej miały istotny wpływ na kształtowanie się stylu nazywanego polską szkołą jazzu. Po tragicznym wypadku w Los Angeles, zmarł w Warszawie w 1969 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji