Artykuły

Warszawa. Spektakl wg "Lat walk ulicznych" w NWŚ

Krytyka Polityczna zaprasza na spektakl na podstawie książki "Lata walk ulicznych" Michała Zygmunta wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej w reżyserii Anny Brzezińskiej.

3 i 4 listopada, godz. 21, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, I piętro, wstęp wolny.

tekst: Michał Zygmunt

w roli głównej: Mariusz Zaniewski

zdjęcia: Karol Jurga (PWSFTViT)

wideo i opracowanie muzyczne: Ana Brzezińska

konsultacja dramaturgiczna: Bartek Frąckowiak

reżyseria: Ana Brzezińska

zwiastun spektaklu: http://www.youtube.com/watch?v=m1NACAjrWvk

Spektakl w dniu 4 listopada towarzyszy OFICJALNEJ PREMIERZE KSIĄŻKI, w ramach której zapraszamy także na:

godz. 18.00 - spotkanie z Michałem Zygmuntem i autorem ilustracji Karolem Radziszewskim; prowadzenie: Igor Stokfiszewski

godz. 22.00 - LWU Party! impreza pod patronatem DIK Fagazine: dj set Michał Zygmunt vs Karol Radziszewski & dj Boy Division

Michał Zygmunt (1977)-człowiek-orkiestra, zdarzyło mu się prowadzić talk-show, współtworzyć queerowy magazyn, publikować w opanowanym przez PiS tygodniku i kandydować na prezydenta Wrocławia z ramienia happeningowego komitetu Gwiazdy we Włosach. Autor powieści New Romantic (2007), współautor antologii prozatorskiej Wolałbym nie (2009) i zbioru esejów Kino polskie 1989-2009. Historia Krytyczna (2010).

Projekt okładki i ilustracje: Karol Radziszewski (1980)- polski artysta, malarz, performer, publicysta, autor instalacji, akcji, fotografii i filmów wideo. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury (2002, 2006), laureat nagrody 5, 10 i dalej im. Marcina Kołodyńskiego w 2006 roku i głównej nagrody III edycji konkursu Samsung Art Master. Otrzymał Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne za rok 2009.

Ana Brzezińska (1983) - reżyserka i tłumaczka. Pracowała jako wydawca w TVN24 i jako producent w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W 2009 roku wraz z Harakiri Farmers zrealizowała multimedialny spektakl We are oh so Lucky. Rok później na Małej Scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie odbyła się premiera Lat walk ulicznych na podstawie powieści Michała Zygmunta. Pracuje nad filmem dokumentalnym o belgijskim teatrze Needcompany oraz nad swoim debiutem fabularnym.

O KSIĄŻCE:

Po bardzo dobrze przyjętym debiucie New romantic Michał Zygmunt powraca w wielkim stylu. Lata walk ulicznych to brawurowo opowiedziana historia seksualnego pociągu, jaki poczuliśmy do pieniędzy.

Marek Polak stoi na szczycie wieżowca, jest człowiekiem, któremu się udało. Przed oczami staje mu dwadzieścia lat polskich przemian ściśniętych w jedną biografię, jego biografię-od mszy za ojczyznę do wojskowych interwencji w ciepłych krajach.

Dawno nie czytałem tak dynamicznej, zanurzonej w potoczności (uliczności), a przy tym jednak ciągle klasycznej polszczyzny literackiej. Między zjadliwą satyrą na rzeczywistość a skrajnie osobistą relacją z dojrzewania kryje się tęsknota za czymś, dla czego warto żyć. To jest romantyzm, no dobrze, neo czy postromantyzm, to jest poszukiwanie. Siebie, ojczyzny, miłości, mieszkania, własnego etosu do uwierzenia, może polubienia i zagospodarowania. Wprawdzie nie dawałbym na taki los dużych szans majorowi Markowi Polakowi, ale pisarzowi Michałowi Zygmuntowi - zdecydowanie tak.

Grzegorz Chojnowski, Radio Wrocław

Zygmunt jest bezlitosnym ironistą, który słowo traktuje jako oręże w walce z ludzką głupotą i naiwnością. (...) Polecam Lata walk ulicznych tym, którzy czytali pierwszą powieść tego pisarza, by mogli się przekonać, że jego pisarstwo zmienia się na lepsze, jak i tym, którzy nie mieli okazji zapoznać się z New romantic, by przy okazji Lat... odkryli autora, który ma szansę w przyszłości stać się jednym z ważniejszych polskich prozaików.

Damian Gajda, czytelnia.onet.pl

Książki jak kopniaki glanem - z Michałem Zygmuntem rozmawia Jaś Kapela

Wszyscy jesteśmy Polakami - z Michałem Zygmuntem rozmawia Damian Gajda

Spektakl i premiera książki są częścią obchodów PIERWSZYCH URODZIN CENTRUM KULTURY NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji