Artykuły

Lublin. Laureaci Festiwalu Teatrów Niewielkich

Michał Pustula otrzymał pierwszą nagrodę szóstej edycji Festiwalu Teatrów Niewielkich - za "Gracza" według prozy Fiodora Dostojewskiego.

Laureat jest już znany w środowiskach młodego teatru. Absolwent IV L.O. im. Hanki Sawickiej w Kielcach i Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach (zarządzanie i marketingu), od 2002 roku działa w Teatrze Ecce Homo od 2002 roku, pracuje w Radio Planeta, wystąpił już w wielu spektaklach. W Lublinie przedstawił "Gracza" [plakat na zdjęciu], monodram oparty na prozie Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Stanisław Miedziewskiego, który miał premierę we wrześniu tego roku. Pustula jest wiceprezesem Stowarzyszenia Artystycznego Ecce Homo, działającego w ramach Federacji Stowarzyszeń Kulturotwórczych Baza Zbożowa w Kielcach. Nagroda wynosi 2,5 tysiąca zł.

- Za zamkniętą formę sceniczną i stworzenie sugestywnych postaci w spektaklu "Gracz" - przedstawił uzasadnienie decyzji jury jej szef Mieczysław Wojtas. Henryk Kowalczyk, pomysłodawca i szef festiwalu podkreśla, że walorem lubelskiego festiwalu jest możliwość spotkania się autorów reprezentujących bardzo różny poziom i zainteresowania sceniczne, więc dla tych, którzy dopiero debiutują stanowi on poważną lekcję. Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury Artur Sępoch zapewnił podczas wręczenia nagród, że festiwal chociaż jest młody ma już trwałe miejsce w programie ośrodka.

Drugą nagrodę zdobył Sebastian Rzeszowski z Ostrowca Świętokrzyskiego za "Trzeba wyjść" na podstawie opowiadania "Szczur" Witolda Gombrowicza (w reżyserii Urszuli Bilskiej), a trzecią Ewa Tarnowska z Piotrkowa Trybunalskiego za "Wiesz Jordanie" na podstawie "Wiesz Jordanie" M. Buffimi i A. Reynold w reżyserii Lucyny Jakubczyk.

Wyróżnienia otrzymali: Jerzy Kołduś, Marcin Zarzeczny, Adam Snarski, Ewa Golczewska i Gustaw Puchała. Przyznano po raz pierwszy nagrodę za Lubelski Debiut Sceniczny, aby podkreślać lokalne inicjatywy teatralne. Otrzymał ją Sławomir Niemiec z Teatru Bocznego za spektakl "Obcy" na podstawie prozy Franza Kafki (scenariusz i reżyseria: Karol Rębisz i Maciej Połynko).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji