Artykuły

Szczecin. Zygarlicka i Bizio wybrani do Nagrody Artystycznej

Aktorka Beata Zygarlicka [na zdjęciu] z Teatru Współczesnego i dramaturg Krzysztof Bizio zostaną prawdopodobnie laureatami Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina.

Artystów wybrała wczoraj [24marca] w tajnym głosowaniu komisja kultury, edukacji i sportu Rady Miasta, spośród czterech kandydatów, których wcześniej wytypowała kapituła nagrody złożona z laureatów z poprzednich lat. Byli to oprócz Krzysztofa Bizia i Beaty Zygarlickiej, Jan Szewczyk, rzeźbiarz, prezes ZPAP w Szczecinie, oraz Inga Iwasiów z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, pisarka i redaktor naczelna "Pograniczy".

Nazwiska zwycięzców musi jeszcze zaakceptować prezydent, ale do tej pory nigdy nie zdarzyło się, żeby odrzucił kandydatów.

Ceremonia wręczenia pamiątkowych statuetek planowana jest na 26 kwietnia w Teatrze Współczesnym. Laureaci dostaną też po 15 tys. zł. Tego samego wieczoru wręczone zostaną tytuły Mecenasa Kultury. Za największy wkład w dofinansowanie kultury otrzyma go regionalny oddział PKO Bank Polski, który w ubiegłym roku wyłożył 76,7 tys. zł m.in. na Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Festiwal Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" i premierę "Spowiedzi macochy" w Teatrze Kameralnym.

Natomiast za najciekawszą formę mecenatu Prezydencka Rada ds. Kultury uznała działalność Bartłomieja Sochańskiego, honorowego konsula Niemiec, m.in. za darowiznę na wydanie książki arcybiskupa Mariana Przykuckiego, sfinansowanie tablicy poświęconej Alfredowi Döblinowi, darowiznę komputera dla Książnicy Pomorskiej oraz sfinansowanie promocji niemieckiego wydania książki Artura Daniela Liskowackiego "Sonate für S.".

***

Krzysztof Bizio - dramaturg ("Porozmawiajmy o życiu i śmierci", "Toksyny", "Lament", "Śmieci"), prozaik (w ubiegłym roku wydał tom opowiadań "Zresztą latem wszystkie kwiaty są takie same"), architekt, nauczyciel akademicki na Politechnice Szczecińskiej. Jego sztuki znajdują się w repertuarze wielu polskich teatrów, m.in. Warszawy, Łodzi, Poznania. Na podstawie jego dramatów powstały dwa spektakle telewizyjne: "Porozmawiajmy o życiu i śmierci" Krystyny Jandy i "Toksyny" Anny Augustynowicz.

Beata Zygarlicka jest jedną z najwybitniejszych szczecińskich aktorek. W Teatrze Współczesnym stworzyła ciekawe kreacje w "Iwonie księżniczce Burgunda", "Balladynie", "Moja wątroba jest bez sensu", "Polaroidach", "Sinobrodym", a w Teatrze Krypta w "Prezydentkach". Współpracuje z OFFicyną, gdzie prowadzi zajęcia warsztatowe z młodymi aktorami-amatorami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji